zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na Novou Zelenou úsporám půjde 1,4 miliardy korun

14.05.2013
Dotace
Na Novou Zelenou úsporám půjde 1,4 miliardy korun

První peníze do rekonstrukcí domů začne vláda rozdělovat ještě v letošním roce. Obnovený program Nová Zelená úsporám začne přijímat žádosti již letos v srpnu. Celkem by mělo jenom v rámci této výzvy jít na energetické úspory 1,4 miliardy korun. Program měl být financovaný z prodeje emisních povolenek. Celý povolenkový systém ale pomalu krachuje, a příjmy státní poklady tak nejsou vůbec jisté.

"Dal jsem veřejně slib, že to bude 1,4 miliardy korun. A to také bude, i kdybychom měli sáhnout do rezerv," říká v ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Pro další roky ale peníze zaručit nemůže, i když dle vlastních slov udělá maximum.

Nová Zelená úsporám měla mít původně na podporu energetických úspor 28 miliard korun. Jedná se o polovinu z plánovaného prodeje emisních povolenek v letech 2013 až 2020, druhá polovina má látat státní rozpočet.

Kolik ale stát vydělá, není vůbec jasné. I když Chalupa počítal s relativně konzervativním výhledem pěti eur za povolenku s postupným růstem ceny v dalších letech, v prvním čtvrtletí prodávalo ministerstvo povolenku za 4,40 eura za tunu vypuštěného CO2 a ceny na trzích se dnes pohybují pod třemi eury.

Evropská komise plánovala přesunem povolenek alespoň dočasně systém nakopnout, europoslanci však její plán zamítl. A bez nějaké revize reálně hrozí, že celý systém zkrachuje. A tím vyschnou i peníze na podporu šetrného bydlení.

Podle studie člena NERV Miroslava Zámečníka, kterou si nechalo vypracovat sdružení Šance pro budovy, může mít každý milion podpory pozitivní dopad na HDP až 3,5krát větší.

První srpnová výzva se chce zaměřit primárně na rekonstrukce rodinných domů, až rok poté na veřejné budovy či účinnější kotle. Podporu nových budov plánuje MŽP až v letech 2018 až 2020, kdy budou platit přísnější směrnice EU ohledně pasivních domů.

AUTOR: Petr Lukáč
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí