zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Likvidace dosloužilých větrných elektráren

18.06.2013
Recyklace
Větrná energie
Likvidace dosloužilých větrných elektráren

Otázka osudu větrných elektráren po skončení jejich životnosti, resp. platnosti stavebního povolení je velmi frekventovaná a obavy z "nefunkčních rezivějících monster" zanechaných v krajině provází schvalovací procesy většiny projektů.

Čím dál častější jsou také tlaky na stavebníky - investory na vytvoření finančního depozitu - fondu na krytí budoucí likvidace VtE. Objevují se i požadavky na legislativní úpravu této záležitosti.

Základní fakta:

  • Většina projektů VtE v ČR, alespoň těch, které byly povoleny po roce 2000 je povolena jako stavba dočasná, obvykle na dobu 20-25 let při technické životnosti VtE 20 let.

  • Nedojde-li po uplynutí této doby k prodloužení povolení, nebo se VtE do této doby stane nefunkční, bude nutno v souladu se stavebním povolením stavbu odstranit a dotyčné pozemky uvést do původního stavu. Tato povinnost přísluší ze zákona majiteli objektu.

  • Větrné elektrárny jsou dobře recyklovatelné, výnosy z prodeje druhotných surovin významně snižují náklady odstranění stavby. U VtE s ocelovými věžemi tvoří kovy až 88 % hmotnosti. Jako nejzávažnější se jeví likvidace sklolaminátů, ale i ty lze částečně úspěšně recyklovat. U VtE s železobetonovými věžemi je podíl kovů úměrně nižší, podle typu věže.

  • Základy VtE jsou železobetonové monobloky (dle výrobce a typu elektrárny) částečně vyčnívající nad terén, nebo častěji úplně překryté 30-50 cm vysokou vrstvou zeminy.

Předpokládané náklady


Náklady na likvidaci stavby jsou samozřejmě závislé na velikosti a typu VtE, ale také na způsobu demontáže, stupni recyklace, zhodnocení druhotných surovin a nákladů na dopravu. Jako příklad viz orientační nabídka firmy VESTAS na demontáž v ČR nejčastěji instalovaného typu V90-2,0MW-105m výšky věže.


Náklady 55.000 EUR jsou nastaveny na německou cenovou úroveň a lze proto předpokládat, že především na straně nákladů na jeřáb a transport lze ještě náklady optimalizovat.


Značné úspory lze také dosáhnout, pokud je základ demontován pouze do "racionální hloubky", tj. např. 1 m pod úroveň terénu. Zde záleží zejména na dalším využití pozemku.


Návrh způsobu likvidace dosloužilých VtE včetně očekávaných nákladů je pro výrobce v EU povinným dokumentem.

ZDROJ: www.csve.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí