zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Polský prezident Komorowski podpořil projekt vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe

29.05.2013
Vodní cesty
Polský prezident Komorowski podpořil projekt vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe

Prezident Miloš Zeman v pátek 24. května 2013 ve Varšavě na ekonomickém fóru prohlásil, že by se polský Štětín mohl stát po vybudování vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe jedním z hlavních českých přístavů. Řekl, že při jeho nedávné návštěvě ve Vídni vyjádřilo pozitivní postoj k tomuto projektu také Rakousko. "Je to nepochybně dlouhodobý investiční projekt. Jednalo by se o strategii vítězství, která by byla přínosná pro obě země," řekl Zeman.

Polský prezident Bronisław Komorowski Zemanův plán na vybudování vodního koridoru D-O-L podpořil. Bez vyspělé dopravní sítě se podle něj nedá obchodovat.

Součástí podnikatelské mise, která do Polska s prezidentem Zemanem zamířila byli mj. i zástupci státu, tedy Ředitelství vodních cest ČR. "S polskou stranou jsme dnes diskutovali o potřebě výrazně zefektivnit vzájemnou spolupráci při přípravě Oderské vodní cesty a vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe (DOL), které jsou vysoce důležité pro regiony Polské a České republiky," zmínil Jan Skalický, ředitel Ředitelství vodních cest ČR. Petr Forman, místopředseda představenstva společnosti Plavba a vodní cesty o.p.s. k tomu dodal: "Na zmíněné téma jsme jednali se zástupci Sejmu a Ministerstva dopravy Polské republiky. Shodli jsme se na nutnosti hlubší koordinace našeho úsilí v Evropské komisi při prosazování všech projektů, zejména začlenění Oderské vodní cesty a vodního koridoru D-O-L do Transevropské dopravní sítě TEN-T."

Dalšími účastníky mise byla i firma Czechoslovak Ocean Shipping Group, která navazuje na tradice Česko-slovenské námořní plavby. "Zajišťujeme přepravu po celém světě, k čemuž mimo jiné využíváme i polské přístavy. Naše dceřiná firma C.O.S. Crew management s.r.o. navazuje na tradici vychovávání námořních důstojníků palubních i strojních, a je zástupcem polských vysokých námořních škol na území České a Slovenské republiky. V současné době přes CCM studuje zcela zdarma v Polsku 26 námořních kadetů. Tím, že je Polsko tranzitní zemí a bránou do světa pro české zboží, a tím i českou spedici, vedli jsme dnes ve Varšavě rozhovory na témata týkající se zintenzivnění spolupráce s polskou stranou a zintenzivnění využívání "polské cesty" pro český export a import," sdělil Dušan Jamný, člen výboru Czechoslovak Ocean Shipping Group.

Veřejnost má navíc nyní možnost se s projektem vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe seznámit na putovní výstavě, která je do konce srpna k vidění v Jindřišské věži v Praze. Projekt D-O-L podporuje řada politiků napříč politickým spektrem, výstavu zahájil tuto středu starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký z TOP 09 spolu s ředitelem Ředitelství vodních cest Janem Skalickým z ODS. Přípravu a realizaci projektu D-O-L také 26. dubna podpořili všichni hejtmani (zvolení za ČSSD a Starostové pro Liberecký kraj).

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí