zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Deformace na druhou

30.05.2013
Energie
Ovzduší
 Deformace na druhou

Zprávy o smrti emisních povolenek byly předčasné. V dubnu sice europarlament zamítl návrh komise na snížení jejich počtu (a tím zvýšení ceny), teď se ale obdobný podnět vrátil oklikou přes poslaneckou iniciativu. A má šanci uspět. Tentokrát se totiž příznivě vyjádřila i Angela Merkelová a bez podpory Německa stejně tak velká změna uspět nemůže.

Zpráva o podpoře Německa vyhnala ceny povolenek vzhůru a určitě potěšila výrobce energie. Právě kvůli kolapsu cen povolenek padá cena elektřiny a s ní i cena akcií těchto firem. Jinou reakci lze čekat od spotřebitelů. Vznik trhu s povolenkami dotlačil mnohé výrobce energií k ekologičtějšímu provozu a určitě se příznivě odrazil na stavu životního prostředí. Jenže spolu s dotacemi na energie z obnovitelných zdrojů byly povolenky jedním z důvodů, proč cena elektřiny donedávna prudce rostla.

Teď se však na evropský energetický trh dostalo levné uhlí ze Spojených států a výsledkem je značný propad ceny energií. A také změna názorů, jak dokládá nedávný výrok evropského komisaře pro energetiku Günthera Oettingera, který se vyjádřil v tom smyslu, že by EU měla záběr své energetické politiky rozšířit z dosavadního úzkého zaměření na snižování emisí a začít klást stejně velký důraz na to, aby zůstala energie cenově dostupná. Zjednodušeně, raději přežijeme špinavou levnou energii než drahou čistou, za niž nás spotřebitelé mohou potrestat coby voliči - stačí se podívat na Bulharsko.

Problém evropské energetické politiky je v její nevyjasněnosti a v tom, kam vlastně míří. Ukazuje se to na přístupu k jádru, na trhu emisních povolenek i na ambivalentním přístupu k cenám energie, kde má stát mnohdy coby akcionář energetik zájem na co nejvyšších výdělcích, ale jednotliví politici zase dost neradi vysvětlují voličům, proč posílají miliardy majitelům elektráren založených na obnovitelných zdrojích. Nebo proč je výhodnější pěstovat biomasu než potraviny, jejichž ceny tím pádem rostou.

Energetický trh EU je dlouhodobě deformovaný společnou regulací a národními politikami podpor. Obnova trhu emisních povolenek je možností, jak napravit deformaci, která vznikla jinou deformací - jejich zavedením. Lepší by ale byla stabilní energetická politika, která by se neměnila co tři roky.

AUTOR: Julie Hrstková
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí