zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zpestřete svůj vzhled originálními ekodoplňky Trash Made

01.06.2013
Odpady
Recyklace
Zpestřete svůj vzhled originálními  ekodoplňky Trash Made

Hledáte-li něco pro oživení šatníku, vaší pozornosti by neměly uniknout originální šperky a doplňky z kolekce Trash Made. Tyto osobité náhrdelníky, náramky či brože již procestovaly pěknou řádku designových výstav u nás i v zahraničí. A obdržely i několik nominací na prestižní Ceny Czech Grand Design. Kromě netradičního vzhledu skrývají také zajímavý ekologický aspekt. Vyrábí se totiž ze součástek vyřazených elektrozařízení. Starým nepotřebným věcem tak vdechují nový život.

Netypické brože z desek plošných spojů, prsteny zdobené tlačítky ze starých telefonních budek nebo náušnice z počítačových chladičů - to jsou šperky Trash Made. Poprvé se představily v roce 2009 na Designbloku a od té doby se již kolekce rozrostla na více než sto originálních kousků. Nápadité designérky Anna Kozová, Linda Čihařová a Jana Chaklosh ji každoročně doplňují o nové zajímavé kreace. Na své si přitom přijdou nejen dámy, ale i pánové, kteří si mohou vybrat manžetové knoflíčky, kapesní nože nebo různé tvary otvíráků na lahve vyrobených z krytů starých serverů a počítačů. V roce 2012 se kolekce navíc rozrostla o nekonvenční bytové doplňky v podobě svítících objektů a misek.

O doplňcích Trash Made a plánovaných novinkách jsme si povídali s koordinátorkou projektu Lenkou Kleger a designérkou Annou Kozovou:

Doplňky Trash Made už se v minulých letech prezentovaly v Sofii, Bukurešti či ve Vídni. Kde je mohou lidé zhlédnout letos?

Do druhého června mohou lidé obdivovat šperky Trash Made na výstavě v ekologickém vzdělávacím centru v Mnichově. V dubnu si je také mohli prohlédnout návštěvníci trhů nezávislé módy Holešovice Fashion Market u nás v Praze. Další výstavy letos chystáme až na podzim. V září se kolekce objeví v Rotterdamu, kde budeme vystavovat v prostorách Českého centra. A začátek října bude už tradičně patřit českému Designbloku.

Na Designbloku vystavujete každý rok. Plánujete na letošní ročník nějaké novinky v kolekci? Na co se mohou návštěvníci největší přehlídky českého designu těšit?

Ano, i na letošním třináctém ročníku Designbloku představíme zajímavé novinky v kolekci. Bude se jednat o rozšíření "čarokolekce" vytvořené z fólií LCD monitorů, novinky v kolekci Boarded a můžete se těšit také na několik větších objektů.

Kolekci Trash Made tvoří originální designové kousky z netradičních součástek, některé získaly i nominace na Ceny Czech Grand Design. Jsou vůbec šperky z kolekce vhodné pro každodenní nošení? A jak je to s jejich cenou?

Kolekce Trash Made je pestrá a podle našich zkušeností si z ní vybere vhodný doplněk skoro každý. Některé kousky jsou trochu výstřednější, jiné jsou naopak decentní a vhodné pro jakoukoliv příležitost. Například náušnice z řady Resist od designérky Lindy Čihařové působí velmi jemně a žensky. Člověka by ani nenapadlo, že jsou vyrobené ze starých tranzistorů, které dříve sloužily ke zmenšení protékajícího proudu v elektrickém obvodu. Cenově jsou šperky dostupné, zaplatíte za ně od 250 Kč.

A kde si mohou zájemci šperky zakoupit?

Šperky a doplňky jsou k zakoupení jak online, tak v kamenných obchůdcích s designem a módou. Kompletní kolekci najdou zájemci na našich stránkách trashmade.cz, na internetu jsou pak k dostání například na fler.cz nebo origosh.cz. Pokud si někdo chce šperky před zakoupením ohmatat a prohlédnout na vlastní oči, má nejvíce příležitostí v Praze, kde jsou šperky k dostání již v 10 kamenných obchůdcích. Další prodejní místa se pak nachází v Brně, Jihlavě, Zlíně či Teplicích. Kompletní seznam prodejen je umístěn na našich webových stránkách.

Fotografie originálních šperků a módních doplňků Trash Made si můžete stáhnout zde.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí