zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Déšť a mraky nezmizí ani o víkendu

31.05.2013
Klimatické změny
Déšť a mraky nezmizí ani o víkendu

Hydrometeorologové marně přemýšlejí, proč je Česko už několik měsíců zahalené pod peřinou mraků. Jestliže loni mezi lednem a květnem naměřili v pražské Ruzyni 417 hodin slunečního svitu, letos za stejnou dobu jen osmdesát.

Petr Dvořák, mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu, vysvětlil, že na vině je častý výskyt tlakové výše. "Její příčiny jsou ale neznámé," řekl.

Ponuré počasí přitom může mít vliv na rozpoložení lidí, jak dokazují i mezinárodní studie. "Oproti předchozím dvěma slunečným rokům je letošek zřetelně málo slunečný. Málo slunečního svitu může mít dopady na nižší průměrnou teplotu vzduchu, ale například i na psychické zdraví obyvatelstva," poznamenal Dvořák.

Ty, které trápí smutná nálada, případně deprese, ovšem v nejbližších dnech žádná vzpruha nečeká. Pršet má celý víkend a minimálně i na počátku příštího týdne. Sice už nebude z nebe padat tolik vody jako včera, zatažená obloha přesto bude dominovat.

A meteorologové varují i před povodněmi, které do neděle hrozí v severních, západních a jižních Čechách. Na horách prý může napršet až 50 milimetrů.

Bídnou krátkodobou předpověď se ale odborníci pokouší vyvážit obecnějším trendem. Jakkoli podle Petra Dvořáka nelze určit důvody nynější zamračenosti, dá se očekávat, že po letošku se opět vrátí trend rostoucích teplot související s globálním oteplováním.


80 HODIN

Od ledna do května naměřili meteorologové v Praze jen 80 hodin slunečního svitu - loni to bylo 417 hodin.

Aktuální informace o počasí najdete na pocasi.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí