zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vláda souhlasila s opatřením ODS proti zlodějům kovů

17.06.2013
Odpady
Vláda souhlasila s opatřením ODS proti zlodějům kovů

Vláda na své minulé schůzi souhlasila s návrhem poslanců ODS, podle nějž obce získají možnost omezit provozování sběren surovin. Vyplývá to z informací ČTK. Opatření má mířit proti zlodějům kovů. Obce by mohly podle předlohy vyhláškou stanovit místa pro výkupny odpadů a jejich provozní dobu, případně je úplně zakázat. Předloha nyní zamíří do Poslanecké sněmovny.

"Dlouholeté zkušenosti ukazují, že výkup odpadů je úzce spojen s trestnou činností. Ve městech se ztrácejí poklopy od kanálů, dopravní značky, ale i části zábradlí nebo plechové ploty," uvedla za předkladatele poslankyně Ivana Řápková. Nyní sběrny povolují krajské úřady. Nově by musely případné obecní vyhlášky respektovat.

Nynější předpisy už stanovují, že provozovatelé sběren musí identifikovat vykupované věci i lidi, kteří je přinesli. Praxe ale podle předkladatelů ukázala, že opatření není proti krádežím kovových předmětů dostatečné. Veřejná databáze sběren neexistuje, zákony se obcházejí a není zřejmé, kolik sběren funguje v rámci černého trhu, dodala poslankyně.

Podle předběžného stanoviska není vláda přesvědčena, že dílčí úprava skutečně zamezí páchání trestné činnosti. Efektivita další restrikce bude podle dokumentu záviset na obcích.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí