zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

VYTVOŘTE SI ELEKTRICKOU ENERGIÍ SAMI TEPELNÉ HLADINOVÝM GENERÁTOREM

13.07.2013
Energie
Vytápění, zateplení
VYTVOŘTE SI ELEKTRICKOU ENERGIÍ SAMI TEPELNÉ HLADINOVÝM GENERÁTOREM

Platíte zbytečně velké účty za elektřinu? To znamená za neefektivnost velkých energetických společností? Tady je možné řešení...

Tepelně hladinové generátory:

- s vodním chlazením

- se vzduchovým chlazením

Jedná se o elektrické zařízení, které dokáže vyrobit elektrickou energii na základě rozdílu tepelných hladin. Tepelně hladinový generátor nefunguje na bázi termočlánku a jeho podobných vlastností.

Aby náš výrobek nebyl zaměňován či spojován s termočlánkem nebo obdobnou technologií pracující na bázi kov-kov uvádíme viz níže rozdíl těchto dvou produktů.

Termočlánek:

Je zdroj elektrického proudu, používaný především jako čidlo teploty. Využívá principu termoelektrického jevu. Může být případně používán také jako spolehlivý zdroj elektrického proudu, ale jeho energetická účinnost a výkon jsou malé.

Skládá se ze dvou kovů zapojených do série se dvěma spoji (kov A - spoj AB - kov B spoj BA - kov A). Mají-li spoje navzájem různou teplotu, vzniká na každém ze spojů odlišný elektrický potenciál, který je zdrojem proudu.

Samotné termočlánky jsou užívány jako teplotní čidla pro teploty v řádech stovek stupňů. Citlivost se pohybuje v řádech desítek mikrovoltů na oC.

Tepelně hladinový generátor:

Pracuje na bázi polovodičových hranolů. Díky této technologií dosahuje tepelně hladinový generátor vyšší účinnosti a výkonu oproti termočlánků. Nejedná se o Pelletierové články, protože nejsou schopny pracovat trvale s vyšším rozdílem teplot než 80oC aniž by došlo k destrukci a k nezvratnému poškození. Dále použitá technologie s autonomní regulaci teplot, která je patentována jsme schopni dosáhnout vysokých výkonů aniž by došlo k vnitřnímu poškození tepelně hladinového generátoru.

Už porovnání samotného výkonu těchto dvou technologií je zřetelný.

Tepelně hladinový generátor slouží jako zdroj elektrické energie. TH generátor si představme jako elektrickou nabíječku akumulátoru (staničních baterií) tzn., že TH generátor, protože má proměnlivý výkon, se doporučuje zapojit do systému s regulátorem nabíjení pro daný typ použité baterie. Je nutné připomenout, že výkon TH generátoru je úměrný přivedenému teplu.

Tepelně hladinový generátor pracuje samostatně bez jakéhokoliv přívodu elektrické energie. Tepelně hladinový generátor je chlazen ventilátory, které jsou napájeny vyrobenou energii TH generátorem nebo je chlazen vodním chlazením. V případě, že aktivní chlazení přestane fungovat, TH generátor se automaticky vypne a tím se zabrání případnému poškození. Silové výstupu jsou dimenzované tak, aby vydržely pracovat při provozních teplotách do 250 oC.

Elektrická svorkovnice TH generátoru je navržena, tak aby nedošlo k poškození teplem.

MOŽNOSTI POUŽITÍ:


TH generátor je možno použít všude tam, kde je dostatek sálavého nebo kontaktního tepla (myšleno jako zdroj tepla např. teplé plochy kotlů, komínů, krbů a ostatních zdrojů sálavého a kontaktního tepla).

Pro získání elektrické energie, stačí pouze udělat jedinou věc a to přiložit TH generátor spodní plochou na ohřátý nebo sálavý předmět o teplotě 150 až 250 oC a připojit elektrické vývody TH generátoru k napájenému spotřebiči přes měnič. TH generátor bude dodávat energií po dobu trvání povrchové teploty do 180 oC (lidově řečeno, pokud budu v kotli topit, bude TH generátor neustále dodávat elektrickou energií.

Zde je například zapojení dvou generátorů s vodním chlazením na malých kamnech. Kamna bylo nutné upravit, aby se zlepšil přenos tepla do generátorů.

CENY VÝROBKU

Tepelně hladinové generátory:

- s vodním chlazením, výkon až 200W 8. 990,- Kč

- se vzduchovým chlazením výkon až 200W 9.720,- Kč

Ceny jsou uvedeny bez DPH

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí