zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Světové dědictví UNESCO je bohatší o památky v KLDR či v Íránu

30.06.2013
Chráněná území
Světové dědictví UNESCO je bohatší o památky v KLDR či v Íránu

Pozůstatky pevnosti, která kdysi ohraničovala starobylé město Kesong v nynější Severní Koreji, se dnes staly další památkou zapsanou do seznamu světového dědictví Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Nové zápisy má v seznamu dnešním dnem také Írán nebo Ukrajina.

Kesong, který se nachází nedaleko hranice s nynější Jižní Koreou, bylo kdysi hlavním městem korejské feudální říše Korjo, podle které posléze vznikl název Korea. Dynastie Korjo vládla v letech 918 až 1392 našeho letopočtu. V současné době Kesong proslul především jako místo, kde znepřátelené Koreje provozovaly společný průmyslový podnik, než průmyslovou zónu KLDR v dubnu uzavřela. Jihokorejské firmy zde zaměstnávaly zhruba 53.000 severokorejských dělníků.

Na seznam světového kulturního dědictví byl dnes zapsán celek 12 historických památek, které se v Kesongu nacházejí, včetně tisíce let staré budovy akademie, která byla v té době nejvýznamnější vzdělávací institucí.
Z ukrajinských památek na prestižní seznam UNESCO přibyly ruiny města známého kdysi jako Chersonés, které v pátém století před naším letopočtem na Krymu založili starověcí Řekové.

V Íránu se mezi památky pod hlavičkou UNESCO nově řadí historický královský palác Golestán v Teheránu. V Itálii o víkendu na seznam dědictví UNESCO přibyly vily Medicejských, které vlivná rodina nechala od 15. do 17. století postavit v okolí Florencie.

UNESCO během nynější konference v kambodžském Phnompenhu zapsalo na svůj seznam také například italskou sopku Etnu či 16 dřevěných kostelů z oblasti polských a ukrajinských Karpat. Na jednání, které potrvá do 27. června, se rozhoduje o 31 návrzích na zápis na seznam přírodního či kulturního dědictví organizace.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí