zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Belgie plánuje vyrábět elektřinu z mořských vln

18.07.2013
Vodní energie
Belgie plánuje vyrábět elektřinu z mořských vln

ilustrační obrázekBelgie začala testovat první konvertor pro využití energie z mořských vln k výrobě elektřiny. Pokud konvertor v testu obstojí, stane se výnosným exportním produktem nejpokrokovější dostupné technologie vlámského konsorcia FlanSea. Inovativnímu projektu se dostalo podpory i ze strany belgické federální vlády, která si od něj slibuje vytvoření nových pracovních míst v sektoru obnovitelné energie.

Vytvoření konvertoru, který má brázdit moře ve formě bóje, byl iniciován Univerzitou v Gentu v roce 2010. Konvertor pro využití energie mořských vln projde v následujících měsících rozsáhlými testy, které by měly ověřit jeho odolnost vůči náročnějším klimatickým podmínkám, které bývaly kamenem úrazu při pokusech v jiných zemích. Vlámský konvertor byl zatím speciálně vyvinut na použití v mírném přímořském klimatu Belgie. Po ukončení testů zhodnotí zainteresované subjekty komerční hodnotu projektu, přičemž optimálním cílem by bylo, aby tato jednoduchá ale udržitelná technologie získávání energie nahradila znečišťující naftové generátory.

Pokud budou testy úspěšné, mohly by zanedlouho plout okolo parků větrných elektráren belgického pobřeží stovky takovýchto zařízení. Odhadovaná kapacita konvertorů ve výši 100 kilowattů se vyrovná asi dvacetině až padesátině energie, kterou vygenerují klasické parky větrných elektráren na moři. Nicméně dle názoru vedoucího projektu z gentské univerzity, by konvertory mohly být velmi užitečné v kombinaci se zmíněnými větrnými turbínami.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraničního zastoupení MPO v Bruselu.

ZDROJ: businessinfo.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí