zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Scania Streamline - ladné linie snižují aerodynamický odpor a snižují spotřebu

08.07.2013
Doprava
Scania Streamline - ladné linie snižují aerodynamický odpor a snižují spotřebu

Společnost Scania zdokonalila proudění vzduchu kolem přední části kabiny typu G a R i podél jejích boků, čímž dosáhla nižšího aerodynamického odporu a vyšší úspory paliva. Kromě toho se od nynějška všechny kabiny pyšní i propracovanou sluneční clonou s aerodynamičtějším tvarem a novou sadou volitelných doplňkových světel. Nová řada prémiových sedadel a vylepšené barvy interiéru zvyšu komfort a příjemný pocit řidiče i cestujících.

Zaoblení hran

Odborníci na aerodynamiku ze společnosti Scania prozkoumali všechny možné oblasti, které nabízejí prostor pro zvýšení produktivity a úspory paliva. I když nákladní vozidla Scania řady G a R patří mezi nejaerodynamičtější modely na trhu, při zkoumání narazili na místa, kde by se aerodynamický odpor mohl výrazně snížit.

Součástí úprav bylo zaoblení rohových částí kabiny, díky kterému překoná vzduch při proudění zepředu směrem na boky kabiny minimální odpor. Na druhé straně je však určité víření nutné, aby se na klice dveří neusazovala špína a prach. Řešením je patentovaný spoiler, umístěný přímo nad světlomety. Jeho součástí je vedení, které vytváří přiměřené víření vzduchu.

Designérský tým společnosti Scania přijal hozenou rukavici a vytvořil svěží, moderní vzhled kabiny, který se prolíná s jejím základním tvarem. Spoiler je přizpůsoben různým výškám kabin typu G a R. V případě modelů Scania V8 se spoiler pyšní chromovou úpravou, která dokonale ladí s ostatními designovými prvky vozidel této série.

Vzduch se přes kombinované světlomety dostává do spoileru, kde se rozvíří, a tím brání usazování nečistot

ZDROJ: www.scania.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí