zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ostrava má první akreditovaný měřicí vůz

11.07.2013
Ovzduší
Urbánní ekologie
Zdraví
Ostrava má první akreditovaný měřicí vůz

Patří akciové společnosti VVUÚ, která jako jediná svého typu v tomto regionu získala akreditaci podle ČSN EN ISO/IEC 17025:2005, a to od Českého institutu pro akreditaci. "Akreditace zaručuje, že naměřené laboratorní výstupy jsou zcela relevantní a mají potřebnou vypovídající hodnotu pro jurisdikci," vysvětluje Ing. Libor Štroch, Ph.D., ředitel VVUÚ.

Měřením imisních koncentrací ve volném ovzduší představuje mobilní laboratoř schopnost nejen odhalit znečištění, ale z velké části rovněž identifikovat jeho původ, to znamená, jde-li o velký průmyslový zdroj, anebo malé lokální topeniště. "Stanice standardně měří koncentrace plynných i tuhých emisí, součástí je také plynný chromatograf. Zároveň je vybavena přístroji na měření meteorologických jevů, protože také na nich jsou rozptylové podmínky závislé," popisuje možnosti laboratoře technický garant projektu Jaromír Matějů z VVUÚ.

Mobilní laboratoř dokáže přesně měřit imise během celého dne, dále pak odebírat vzorky pro laboratorní rozbory, mapovat meteorologické parametry, a dokonce má zabudovaný i čítač dopravy. Jejích služeb by mohly využít hlavně obecní úřady, ale také průmyslové podniky. Současně svou činností pomohou nalézt odpověď na otázku, na kterou neodpovědí ani vědci, zda se na znečištění ovzduší podílí větší měrou průmysl, doprava, či lokální topeniště.

Zdroj: Technik

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí