zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Novým Městem stromů se stal Zlín. Stromů tam roste více než 100 tisíc

13.07.2013
Urbánní ekologie
Novým Městem stromů se stal Zlín. Stromů tam roste více než 100 tisíc

V soutěži Město stromů, kterou letos již po osmé uspořádala Nadace Partnerství spolu se Strakonicemi, zvítězil Zlín. Město v konkurenci uspělo s ekologicko - vzdělávací kampaní zaměřenou na stromy a přírodu. Odborná porota mimo jiné ocenila také snahu Zlína propagovat odbornou péči o zeleň nejen mezi občany Zlína, ale také u představitelů okolních obcí. V této oblasti se město soustředí zejména na provozní bezpečnost stromů a ošetření nově vysazených dřevin. Putovní žezlo Zlín převezme od stávajícího držitele titulu, Prahy 10, v říjnu, kdy zároveň odstartuje roční kampaň pro obyvatele. Podrobnější informace o soutěži jsou dostupné na www.nadacepartnerstvi.cz.

Úkolem soutěžících bylo navrhnout zajímavou kampaň pro veřejnost inspirovanou stromy a ochranou přírody. Někteří zástupci měst se na soutěž připravovali již během odborných seminářů, kde získali informace o tom, jak správně pečovat o zeleň a komunikovat se svými obyvateli. "Přestože i ostatní přihlášky byly velmi kvalitně zpracované, rozhodla se porota nakonec pro Zlín. Kromě zábavných akcí pro děti a dospělé totiž Zlínští plánují stromům skutečně pomoci. Například osázením dětských hřišť a škol nebo ošetřením 200 mladých stromků výchovným řezem, který je zásadní pro jejich správný růst," komentuje výběr vítěze Hana Zuchnická z Nadace Partnerství.

A na co se mohou obyvatelé Zlína, kde podle údajů města roste více než 100 tisíc stromů, těšit? V říjnu na začátku kampaně chce město uspořádat Stromové slavnosti spojené s výsadbami stromů, stromolezeckými aktivitami a vyhlášením vítězného Stromu města Zlína. V dalších měsících se například uskuteční odborné semináře pro starosty okolních obcí, výtvarné a fotografické soutěže, výlety za poznáváním dřevin nebo ptáků, čajové posezení pod stromy, přednášky o řezu ovocných stromů, soutěž pro zahrádkáře nazvaná Rozkvetlé město, Květinový jarmark, Den Země nebo Den stromů na hradě Lukově.

Smyslem celostátní soutěže Město stromů je motivovat města, aby vytvářela zelenější, zdravější a příjemnější prostředí pro lidi a zároveň je do této činnosti aktivně zapojovala. V minulosti se to díky uskutečněným akcím podařilo v Kroměříži, Tachově, Krnově, Havířově, Broumově nebo Uherském Hradišti. Roční kampaň Město stromů nyní dobíhá v městské části Praha 10, která v soutěži zvítězila loni.

Nadace Partnerství soutěž pořádá za finanční podpory Revolvingového fondu MŽP.

Bližší informace o soutěži Město stromů: http://www.nadacepartnerstvi.cz/Krajina-stromy-a-voda-/Stromy/Mesto-stromu

Kontakt:
Hana Zuchnická, odborná poradkyně soutěže Město stromů, Nadace Partnerství, e-mail: hana.zuchnicka@nap.cz, mobil: 777 624 815

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí