zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Valonsko startuje unikátní projekt větrné energie

31.07.2013
Větrná energie
Valonsko startuje unikátní projekt větrné energie

Dle zprávy federace belgického technologického průmyslu Agoria disponuje Belgie důležitým ekonomickým potenciálem v oblasti výroby větrné energie, zejména v technologii pobřežních větrných elektráren. Sektor zajišťuje 3 500 přímo vytvořených pracovních míst přepočtených na ekvivalenty zaměstnanců na plný pracovní úvazek, z toho se 40 % nachází v pobřežních větrných elektrárnách.

V rámci podpory valonského odvětví výroby větrné energie uvedla federace průmyslových a akademických subjektů v mechanickém inženýrinku MecaTech projekt POWER, který má podpořit spolehlivost sektoru, garantovat optimalizaci výroby, zajistit optimální údržbu a nabídnout vzdělávání vysoké úrovně potřebné pro obor.

Projekt POWER se tak zaměřuje jak na produkci, tak i na údržbu a vzdělávání. Možnosti vzdělávání ve formě bezplatných školení by se měly objevit ve valonských podnicích a školách do konce roku 2014. Centrum kompetence Technofutur Industrie v Gosselies nabízí také kurzy se zaměřením na údržbu parametrů na dálku a na monitorování. Podobný program nabízí i centrum kompetence v Li`ege.

Vzdělávání není jediným bodem projektu. POWER je založen na průmyslovém projektu vedeném podnikem Maintenance Partners Wallonie (MPW), který se specializuje na opravu, údržbu a inspekci rotujících strojů. Cílem je vytvořit nabídku služeb, které budou garantovat provozovatelům větrných parků stálou optimalizaci produkce elektřiny.

Projekt také zahrnuje vytvoření servisního centra Service Center Operation & Maintenance s týmy údržby v Belgii, Francii, Španělsku a Portugalsku. Vytvoření webové platformy, která bude spojena s větrnými parky, umožní zpracovávat a používat všechny dostupné informace a zároveň generovat technické zprávy, aktivovat alarmy a automaticky zpracovávat zakázky.

Platforma také sníží náklady na údržbu a pojištění. Jedná se totiž o systém typu Asset Management Tool, který zvládá daleko více než klasický systém údržby (CMS Condition Monitoring System), který je v současnosti na trhu dostupný.

Maintenance Partners Wallonie je také schopen nabídnout vertikálně integrovanou údržbu (od konceptu až po kompletní realizaci údržbářských prací v terénu), která by v jižní části Belgie zajistila nová pracovní místa.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraničního zastoupení MPO v Bruselu.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí