zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

05.08.2013
Obecné
Krátce - různé

Odborný časopis Ochrana ovzduší, bude zřejmě muset příští rok po více než 40 letech ukončit svou činnost. Důvodem je nedostatek financí. Jeho ukončením by veřejnost přišla o důležitý zdroj nejnovějších informací a výzkumů z akademické a odborné scény.

Evropská komise včera vydala hodnotící zprávu, ze které vyplývá, že kontroly dovozu ovoce a zeleniny na hranicích EU dostatečně chrání evropské spotřebitele před možnými riziky v oblasti bezpečnosti potravin. Kromě běžných kontrol podléhá řada zásilek zesíleným kontrolám. Z celkových 71 000 zásilek zboží, které těmto přísnějším kontrolám podléhají, bylo v roce 2012 7,1% zakázáno vstoupit na trh EU kvůli nesplnění potřebných kritérií. Vzhledem k vysoké úrovni nedodržování evropských předpisů bude od roku 2012 přísnější kontrola uplatňována navíc na některé produkty pocházející z Ghany, Nigérie a Indie. Celá zpráva ke stažení zde - ec.europa.eu

Evropská komise zahájila veřejné konzultace, na základě kterých chce sestavit seznam odvětví a pododvětví, u nichž se má za to, že jim hrozí značné riziko úniku uhlíku v období 2015 - 2019. Jedná se o firmy, které jsou na světovém trhu konkurenčně znevýhodněny příliš přísnými evropskými předpisy pro emise CO2 a které proto přesouvají své podniky do třetích zemí. Těmto podnikům jsou v rámci systému EU pro obchodování s emisními povolenkami přiděleny povolenky bezplatně. Aktuální seznam těchto odvětví byl sestaven v roce 2009 a jeho další revize proběhne v srpnu 2013. Tato veřejná konzultace probíhá prostřednictvím dotazníku, jehož vyplnění nezabere více než 20 minut a je otevřen do 30. srpna. Více informací a přístup k veřejné konzultaci zde - ec.europa.eu

Obec Nečín (okr. Příbram) se může radovat z ocenění projektu s názvem Lesní zahrada s herním mobiliářem v přírodním stylu a pobytovými plácky pro zážitkovou pedagogiku, s nímž uspěla v rámci první části letošního ročníku programu pro podporu regionů, tzv. Velké komunitní granty. Ten vyhlašuje ČSOB ve spolupráci s Nadací VIA. Program podporuje projekty obnovy kulturní krajiny a péči o životní prostředí za aktivního zapojení místní komunity.

Společnost Schneider Electric podpořila studenty z ČVUT, kteří se účastní mezinárodní soutěže Solar Decathlon. Ta spočívá ve výstavbě ekologického a zároveň inteligentního rodinného domu. Dřevostavba nesoucí název Air House byla dokončena v těchto dnech.

Bioenergetika pro obce, pěstování rychlerostoucích dřevin a dotační politika - to je jen zlomek témat, na která láká série seminářů, které se uskuteční v Průhoni-cích u Prahy (3. 9.), Bernarticích-Bečkově, okr. Trutnov (24. 9.) a ve Žluticích na Karlovarsku (15. 10.). Semináře o vytápění obecních objektů vlastním palivem z obecních pozemků se pořádají pro zástupce místních samospráv a úřadů a vedle aktuálních informací z oboru poskytnou i možnost praktických ukázek plantáží, mecha-nizace a zpracování biomasy.

Ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský podepsal dne 30. 7. 2013 na základě doporučení 33. Řídícího výboru konaného dne 11. 7. 2013 seznam schválených a zamítnutých žádostí v rámci operačního programu Životní prostředí.
Celkem bylo schváleno 760 žádostí o podporu, 21 žádostí nebylo podpořeno.

Tabulka schválených žádostí z XXXIX. (PO 1), XLII. (PO 6), XLIII. (PO 7) a XLV. (PO 2 a 4) výzvy

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí