zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Města bez smogu ve vítězných pracích

21.08.2013
Ovzduší
Ekologické stavění, bydlení
Města bez smogu ve vítězných pracích

Koncem května se v prostorách brněnského Domu umění uskutečnilo slavnostní vyhlášení výsledků druhého ročníku architektonické soutěže Města bez smogu.

Vyhlašovatel soutěže, společnost Českomoravský cement, a.s., udělil spolu s partnery celkově osm cen.

Soutěž byla pořádána v souladu se soutěžním řádem České komory architektů. O hlavních cenách rozhodovala nezávislá odborná porota složená z architektů, která hodnotila zejména kvalitu architektonického a urbanistického řešení, způsobilost k realizaci, zdůvodnění vhodnosti použití technologie TX Active, kreativitu, nápaditost a estetičnost.

"Počet 94 přihlášených soutěžních návrhů více než dost potvrzuje, že soutěž je atraktivní a stále inspirující," uvedl předseda poroty Ing. arch. Ludvík Grym.

VYHODNOCENÍ SOUTĚŽE A VYHLÁŠENÍ VÍTĚZŮ

První místo a cenu 50 000 Kč získala za soutěžní návrh STERADIÁN autorka Viktorie Prokopová z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.

Soutěžní návrh představuje nový prvek ve veřejném osvětlení, který na rozdíl od běžných exteriérových lamp neobsahuje zdroj osvětlení, ale slouží jako odrazová plocha reflektorů. Ve dne působí Steradián jako skulptura, v noci se stává funkčním svítidlem. Díky spodnímu ozáření UV světlem může technologii TX Active využívat i bez slunečního záření. Na různorodě umístěných výstupcích vzniká na sloupu zajímavá hra stínů. Porota na vítězném návrhu ocenila zejména jednoduchý, dobře zpracovaný koncept s možností reálného provedení, snadné prefabrikace a provedení variací jak sloupu, tak výčnělků. "Soutěž jsme dostali zadanou jako semestrální práci. Chtěla jsem navrhnout nejen sochu, ale i praktický objekt, který by mohl být umístěn v libovolném prostoru. Veřejné osvětlení jsem zvolila právě pro maximální využití vlastností materiálu TX Active," shrnula své bezprostřední dojmy po vyhlášení výsledků autorka vítězného návrhu.

Druhé místo a cenu 20 000 Kč obdržel za soutěžní návrh ANEMONE autor Bc. Petr Strakoš z Fakulty architektury ČVUT.

Anemone představuje flexibilní sasanku ve veřejném prostoru města. Základním prvkem návrhu je rameno sasanky - anemone, které nemá striktně určenou velikost a objevuje se ve shlucích. Může sloužit jako doplněk městské zeleně či mobiliář, prostor k relaxaci i hrám za současného využití vlastností technologie TX Active. Jako základní pozitiva návrhu vyzdvihla porota především jednoduchou a působivou formu, která umožňuje použití v různém rozsahu a měřítku.

Třetí místo a cenu 10 000 Kč získala za soutěžní návrh BUSSTOBJECT autorská dvojice Ing. arch. Ivo Jelínek a Markéta Jáňová.

Jedná se o návrh multifunkční zastávky hromadné dopravy, vytvořený využitím moderní metody 3D tisku. Jedinečné je také řešení povrchu zastávky, které definuje stavební geometrie buněčných membrán tzv. "gyroid", fungující na principu minimálních ploch a definovaný matematickou rovnicí. Použití tohoto konceptu maximalizuje vlastnosti technologie TX Active, jelikož vzduch může gyroidem procházet ze všech směrů a díky jeho geometrii má k povrchu přístup dostatečné množství ultrafialového záření potřebného pro fotokatalýzu škodlivin z ovzduší.

MIMOŘÁDNÉ CENY PRO DALŠÍ ZAJÍMAVÉ NÁVRHY

Originalitu a lehký vtip ocenila porota dvěma mimořádnými cenami u návrhů Falling cubes Františka Nováka a Holubi Davida Šmída.

Generální ředitel společnosti Ing. Jan Hrozek předal zvláštní cenu návrhu BikeBench Marka Šimaie, který ztvárnil multifunkční městský mobiliář s vizuálním přesahem.

Cenu odborného portálu TZB-info.cz obdržel Marek Hubáček za návrh Strom života.

Další z partnerů soutěže, dceřiná společnost Českomoravský beton, a.s., ocenila návrh Časoměrná fontána autora Jana Brejchy, který spojuje prvky představující zdravé a čisté životní prostředí, zde zastoupené vodou, symbolem života, a materiálovým použitím technologie TX Active jako moderního symbolu čistého prostředí.

Součástí vyhlášení bylo ukončení on-line hlasování probíhajícího na soutěžních stránkách www.bezsmogu.cz. Cenu veřejnosti zde získali Jakub Frolík a Michael Kohout za návrh 5thAVE/aloe vera představující systém pouličního osvětlení inspirovaný stejně jako technologie TX Active přírodou, v daném případě léčivou rostlinou aloe vera. Z více než dvou tisíc hlasujících byli následně automaticky vylosováni tři výherci věcných cen. Soutěžní návrhy je možné si prohlédnout na webových stránkách www.bezsmogu.cz.

Zdroj: STAVITEL

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí