zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Interpol varuje před zločinem při obchodování s povolenkami

13.08.2013
Ovzduší
Interpol varuje před zločinem při obchodování s povolenkami

Mezinárodní organizace pro policejní spolupráci Interpol varovala, že obchody s emisními povolenkami čím díl víc lákají kriminální živly. Hackeři údajně napadají firemní databáze, a zajišťují si tak přístup k cenným právům na emise.

"Úmysly blahovolných investorů zneužívají kriminálníci a podvodníci," řekl agentuře DPA mluvčí Interpolu Davyth Stewart. Proto je podle něj na globální úrovni potřeba posílit mezinárodní kontrolu a další odpovídající pravidla.

Kolotoč nákupu a prodeje emisních povolenek je tak rychlý, že je podle Interpolu stále častěji prostoupen ilegálními machinacemi. Podle Světové banky (SB) tento prudce rostoucí trh v roce 2011 dosáhl objemu 176 miliard dolarů (přes 3,4 bilionu Kč).

Emisní povolenky a obchodování s nimi jsou nástroje, které vytvořila například Evropská unie, aby mohla splnit svůj závazek snížení emisí skleníkových plynů. Firmy si tak mohou za tržní ceny přikupovat práva na nadlimitní vypouštění oxidu uhličitého (CO2). Tato práva mohou dávat do oběhu ty firmy, které jich mají nadbytek. Každá povolenka představuje tunu emisí CO2.

V roce 2010 například švýcarská společnost Holcim přišla po útoku hackerů o emisní povolenky na zhruba 1,6 milionu tun CO2. Holcim je druhým největším výrobcem cementu na světě.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí