zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sněmovna asi v pátek schválí omezení podpory obnovitelných zdrojů

15.08.2013
Energie
Sněmovna asi v pátek schválí omezení podpory obnovitelných zdrojů

Sněmovna zřejmě schválí zkrácení podpory výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů již tento pátek. Vládní novelu, která má podporu omezit, dnes poslanci propustili do závěrečného čtení. Sněmovní hospodářský výbor do ní doporučil vložit změny týkající se například požadavku na odkrytí vlastníků elektráren z obnovitelných zdrojů. Předloha počítá zejména se stanovením stropu pro příspěvek na obnovitelné zdroje ve výši 495 korun za megawatthodinu.

Předseda hospodářského výboru Milan Urban dnes před poslanci připomněl, že v současné době se ročně vynakládá na podporu obnovitelných zdrojů kolem 44 miliard korun. Z toho 11,7 poskytuje státní rozpočet a zbytek platí odběratelé. Zdůraznil, že novelu je nutné přijmout dřív, než se Sněmovna kvůli vyvolání předčasných voleb rozpustí.

Hospodářský výbor podpořil návrh, který má zvýšit průhlednost vlastnické struktury příjemců státní podpory. Podporu podle něj nemá dostat například akciová nebo obdobná obchodní společnost, která má i jiné než zaknihované akcie. Nemá ji dostat ani taková zahraniční firma, která nepředloží čestné prohlášení o svých akcionářích, kteří drží víc než deset procent jejích akcií.

Návrh výboru také předpokládá, že se od příštího roku nebude poskytovat podpora novým obnovitelným zdrojům energie. Jde o zdroje, které získají stavební povolení až po roce 2014. Vlastníci těchto elektráren budou mít čas na jejich dokončení do roku 2015. Návrh výboru počítá i se srážkovou daní pro solární elektrárny ve výši deseti procent, jak to navrhla již vláda. Na druhé straně zvyšuje hranici osvobození od této daně ze současných 30 kilowatt na 300 kilowatt.

Ministr průmyslu Jiří Ciencala řekl poslancům, že s návrh hospodářského výboru podporuje. Další návrhy nepodpořil.

Desetiprocentní solární daň se nelíbí například Asociaci pro energetickou soběstačnost. "Podle bank může desetiprocentní solární daň vyvolat problémy u 20 až 30 procent fotovoltaických elektráren z roku 2010," uvedl v pondělí ředitel asociace Martin Sedlák. Vláda podle něj riskuje prohru v arbitrážích nebo zrušení zákona u Ústavního soudu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí