zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V ČR se objevil nebezpečný škůdce rajčat, housenky z Jižní Ameriky

26.08.2013
Zemědělství
V ČR se objevil nebezpečný škůdce rajčat, housenky z Jižní Ameriky

V České republice byl potvrzen první výskyt nebezpečného škůdce rajčat, housenek jihoamerického motýla Tuta absoluta. Inspektoři Státní rostlinolékařské správy (SRS) objevili housenky na Prostějovsku v Olomouckém kraji. ČTK to oznámil mluvčí správy Zbyněk Škodáček. Housenky podle něj žerou hlavně zelené části rostlin, ale mohou poškodit i květy a plody, a tak výrazně snížit výnos rajčat.

V Jižní Americe je podle SRS Tuta absoluta řazena k nejvýznamnějším škůdcům porostů rajčat. "I když se jedná o teplomilný druh můry, který v našich podmínkách není schopen venku přezimovat, může dojít k jeho usídlení ve sklenících a fóliovnících," varoval ředitel správy Zdeněk Mach. "Pěstitelné rajčat by proto měli být bdělí, zvláště ti, kteří pěstují rajčata ve sklenících," doplnil.

Makadlovka Tuta absoluta je drobný motýl, s rozpětím křídel asi 10 milimetrů. Starší housenky podle SRS dorůstají do velikosti až osm milimetrů a mají zelenavou až světle růžovou barvu. Napadení housenkami se na rostlinách rajčat projevuje hlavně nepravidelnými vyžranými dutinkami v listech a chodbičkami ve stoncích a plodech.

"Preventivním opatřením proti zavlečení tohoto škůdce je nemanipulovat v blízkosti porostů rajčat s plody dováženými z rizikových oblastí a likvidovat použité přepravní obaly od rajčat, případně je po dodání důkladně vyčistit," sdělil mluvčí správy Škodáček. "Z agrotechnických opatření se doporučuje instalace sítěk proti hmyzu ve větracích otvorech v uzavřených prostorách, vyvěšení vhodných feromonových lapáků a odstraňování všech zbytků rostlin z čeledi lilkovitých bezprostředně po sklizni. V boji proti makadlovce Tuta absoluta lze s úspěchem využít i preparáty na biologické bázi a chemickou ochranu," vypočítával.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí