zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Mexiko je o krok blíže průlomové energetické reformě

04.09.2013
Energie
Mexiko je o krok blíže průlomové energetické reformě

Minulý týden mexický prezident Pe~na Nieto představil průlomovou reformu státního energetického sektoru, zejména pak státních firem Pemex, která drží monopol v těžbě ropy a CFE, která drží monopol v produkci a istribuci elektřiny. Svůj návrh prezident představil kongresu, který bude o reformě rozhodovat v září. Do té doby se má vézt intenzivní veřejná debata o případných změnách v návrhu reformy.ilustrační obrázek

Hlavním důvodem reformy je zastaralost obou firem, které pomalu ztrácejí konkurenceschopnost ve světovém měřítku. Mexická vláda v čele s prezidentem chce do tohoto sektoru v příštích letech dostat miliony dolarů investic a zmodernizovat tak obě společnosti, které patří mezi patnáct největších firem v Latinské Americe.

Ropa je v Mexiku velmi citlivé téma, již od roku 1938, kdy těžbu znárodnil prezident Lázaro Cárdenas, jsou změny v tomto sektoru velmi citlivé a veřejností velmi kriticky sledované a to nejen proto, že 71,5 % tržeb Pemexu jde přímo státu, který jej investuje mimo jiné do různých sociálních programů. Důležitým faktorem je také fakt, že těžba ropy a její setrvání v rukách mexického lidu je otázkou národní hrdosti.

Prezident Pe~na Nieto tak v reformě ujišťuje všechny, že mexický stát zůstane nadále jediným vlastníkem mexické ropy a jak Pemex tak CFE zůstanou 100% v rukách mexického státu. Hlavním cílem reformy je zefektivnit těžbu ropy a plynu a zvýšit jejich produkci. To má být dosaženo zejména zahraničními investicemi do těžby ropy a plynu v moři na jejíž těžbu dnes samotný Pemex nemá ani peníze ani dostatečné schopnosti a vybavení. V oblasti výroby a distribuce elektřiny pak chce reforma otevřít trh soukromým producentům a ponechat v 100% vlastnictví státu distribuční sítě, stejně tak má CFE pokračovat v podpoře využití obnovitelných zdrojů.

Pokud bude reforma schválena, předpokládá se, že bude díky modernizaci sektoru vytvořeno okolo 2 milionů pracovních míst do roku 2025.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraničního zastoupení MPO v Mexico City.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí