zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kotlíkové dotace MŽP jsou nadmíru úspěšné, hejtmani by měli naslouchat občanům

09.09.2013
Dotace
Vytápění, zateplení
Kotlíkové dotace MŽP jsou nadmíru úspěšné, hejtmani by měli naslouchat občanům

Tento týden byly vyčerpány dotace na výměnu starých kotlů za nové ekologické v Ústeckém a Středočeském kraji. Program Ministerstva životního prostředí, díky kterému mohou obyvatelé České republiky získat příspěvek na ekologické vytápění, letos poskytl už 30 milionů korun Moravskoslezskému kraji, dalších 10 milionů Ústeckému a 20 milionů kraji Středočeskému. Ministerstvo je připraveno do programu uvolnit ihned dalších 40 milionů korun.

Celkem máme v Moravskoslezském kraji už čtvrtou společnou výzvu a dohromady jsme pro občany MSK alokovali už 160 miliónů korun, k tomu zmíněný Středočeský kraj se společnými 40 miliony a Ústecký s 20 miliony korun.

V dalším programu, ze kterého samostatně dotuje Ministerstvo životního prostředí nákupy ekologických kotlů za ty, které byly poničené při povodních, bylo z celkových 100 milionů korun vyčerpáno zatím 27 milionů korun. Lhůtu pro podávání žádostí prodloužil ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský až do 31. října 2013. Lidé, kteří podporu nutně potřebují, o ni nepřijdou. Pokud se alokace peněz vyčerpá a zájem občanů o dotace bude trvat, přidá ministerstvo další finanční prostředky a prodlouží lhůtu na podávání žádostí o dotace.

"Program kotlíkových dotací se ukazuje jako vysoce efektivní, velmi žádaný a atraktivní a také vysoce potřebný. Ministerstvo životního prostředí nabízí krajům ihned další finanční prostředky, aby občané mohli ještě teď před zimou využít dotace na výměnu starých kotlů za ty, které nebudou přílišnou zátěží pro ovzduší a díky kterým lidé každoročně ušetří nemalé peníze za topení. Věřím, že hejtmani budou reflektovat na potřeby občanů a ze svých rozpočtů přispějí svou krajskou polovinou do společného programu Ministerstva životního prostředí a krajů. Pomohou tím občanům, životnímu prostředí a také svým obcím.

"Pokud bude ze strany krajů zájem, jsem připraven podepsat další výzvy okamžitě. Například hejtman Ústeckého kraje plánoval v první fázi investovat do společného programu pouze pět milionů korun z krajského rozpočtu. Nakonec ani deset milionů korun z ministerstva a deset z kraje na všechny žadatele nestačilo. Ministerstvo životního prostředí je připraveno v programu pokračovat. Stejně tak ve Středočeském kraji, kde se po společné čtyřicetimilionové dotaci za čtyři dny "jen zaprášilo"! Teď záleží jen a jen na posledně jmenovaných dvou krajích, zda se rozhodnou ve společném programu pokračovat, nebo na dalších krajích, jestli k našemu dotačnímu programu také přistoupí. My jsme připraveni" říká ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský.

Program Nová zelená úsporám 2013, který byl vyhlášen letos na jaře a příjem žádostí je možný od 12. července, nabízí ve své první fázi jednu miliardu korun. "Současná výzva Nové zelené úsporám 2013 je určena na rekonstrukce rodinných domů. Lidem přináší dvojí efekt. Jedná se o okamžitou dotaci, která může představovat až stovky tisíc korun na rekonstruovaný rodinný dům. Od okamžiku zateplení pak samozřejmě majitelé domu šetří své peněženky při placení faktur za vytápění. O úspěchu programu hovoří stav žádostí. K dnešnímu dni jsme obdrželi přes 2 300 žádostí za téměř 470 milionů korun. Jen v Moravskoslezském kraji, jehož ekonomická a sociální situace není optimální, evidujeme 640 žádostí o podporu na zlepšení rodinného bydlení za téměř 60 milionů korun," říká ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský a dodává: "Jedna miliarda korun, která je v programu nyní, jde z národních zdrojů. Další peníze pak přibydou z prodeje emisních povolenek. Zde jsme očekávali výnos 800 milionů pro program Nová zelená úsporám do konce letošního roku. Současné propočty hovoří o částce ještě o sto milionů vyšší. V jednání je pak převod tří miliard korun z národních zdrojů. Pan premiér toto finanční posílení programu podporuje, a proto věřím, že navýšení peněz dotáhneme do úspěšného konce."

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí