zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ArcelorMittal Ostrava odstartovala denitrifikaci své energetiky.

11.09.2013
Ovzduší
ArcelorMittal Ostrava odstartovala denitrifikaci své energetiky.

Huť ArcelorMittal Ostrava zahájila investici na snížení emisí oxidů dusíku na své tepelné elektrárně. Na miliardové ekologické zakázce bude s hlavním dodavatelem ČKD Praha DIZ spolupracovat i řada místních firem. V průběhu první fáze výstavby huť provádí bezpečnostní školení pro všechny dodavatele, připravuje se projektová dokumentace a předání staveniště. Denitrifikace je součástí celkové ekologizace elektrárny, do které také patří loni zahájené odsíření, a přinese celkové snížení emisí plynů z energetiky ArcelorMittal Energy Ostrava.

Na miliardovou investici získala energetika ostravské huti dotaci ve výši 40 % od Státního fondu životního prostředí. Ten podporu schválil na konci srpna, čímž vstoupila v platnost dodavatelská smlouva a rozběhla se první, přípravná fáze projektu. Spolu s povinnými bezpečnostními školeními se nyní připravuje projektová dokumentace, harmonogram a probíhá předání staveniště.

"Podle původního plánu měla zakázka začít již v červenci. Nicméně jsme museli čekat, až smlouva s generálním dodavatelem nabyde účinnosti, což bylo závislé na schválení veřejné dotace Státním fondem životního prostředí," vysvětluje komplikace se zahájením stavby ředitel ArcelorMittal Energy Ostrava, Ing. Petr Baranek. "Jsem rád, že dnes už vše běží, jak má, a že se do realizace zapojí také místní firmy," dodává ředitel.

Generálním dodavatelem této ekologické investice je společnost ČKD Praha DIZ. Na dílčích dodávkách se bude podílet i řada společností z Moravskoslezského kraje, jako například Vamoz servis na montážních a stavebních pracích, ostravská pobočka společnosti Siemens, která dodá nové řídicí systémy a systémy pro měření a regulaci, a společnost Orgrez, jež se bude podílet na projektování a realizaci skladování a distribuce reagentu. Zapojí se také menší místní firmy jako Protis Plus nebo Investing servis a další.

Po dokončení investice se sníží emise oxidů dusíku ze tří kotlů (kotel 8, 9 a 10) o více než polovinu. Již probíhající odsíření za půl miliardy korun přinese více než čtyřnásobné snížení emisí oxidu siřičitého ze stejných kotlů. Po dokončení ekologizace energetiky se současně sníží i emise prachových částic a všechny tři kotle budou plnit zpřísněné emisní limity, které vstoupí v platnost v roce 2016. "Ekologizace energetiky je v souladu s naší dlouhodobou snahou maximálně přispět ke zlepšení životního prostředí v Ostravě," doplňuje ředitel Baranek.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí