zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Evropská mise CryoSat zaznamenala další úbytek arktického ledu

22.09.2013
Klimatické změny
Evropská mise CryoSat zaznamenala další úbytek arktického ledu

Objem arktického ledu se minulou zimu opět snížil, a to v důsledku globálního oteplování i dlouhodobých přírodních změn v oblasti. Uvedla to server BBC s odvoláním na představitele mise CryoSat, kterou uskutečňuje Evropská kosmická agentura (ESA).

V březnu a dubnu, kdy bývá ledová kra nejtlustší, vědecký satelit CryoSat naměřil jen necelých 15.000 kilometrů krychlových ledu. Je to nejméně od roku 2010, co mise začala svá měření. Před třicítkou let byl objem ledu ve stejném ročním období nejspíš dvojnásobný, poznamenali vědci ESA na vědecké konferenci v Edinburghu.

"Po tříletém měření vidíme, že některé části ledové krusty se ztenčily rychleji než jiné. Na konci (loňské) zimy byl led tenčí než obvykle," řekl na sympoziu britský vědec Andy Shepherd.

"Otázkou je, co způsobuje tento úbytek. Určitě to souvisí s očekávanými dopady globálního oteplování, ale musíme také lépe porozumět přírodním změnám, ke kterým nejspíš dochází v průběhu desítek let. CryoSat nám může pomoci i k tomuto porozumění," usoudil představitel ESA Alan O'Neill.

Manažer mise Tommaso Parrinello ujistil, že satelit je v dobrém stavu a měl by být s to fungovat a mapovat stav arktického ledu asi do roku 2020.

Satelit měří tloušťku ledu s přesností až na 20 centimetrů a údaje přenáší do map. Jde o první mapování svého druhu s pomocí radarového výškového měření. Technologie poskytuje přesnější výsledky než dosavadní měření a systém dokáže pořizovat snímky i skrz mraky a při dlouhodobé tmě.

Arktické moře prochází každoročně fázemi změn a tání velkého množství ledu. V minulých deseti letech satelitní snímkování odhalilo urychlování postupného úbytku ledu v Severním ledovém oceánu.

"V příštích letech se Arktida stane velmi důležitým geopolitickým regionem," řekl loni ředitel programu geologických pozorování ESA Volker Liebig. "Existují domněnky, že se tu nachází 15 až 20 procent celosvětových zásob ropy a zemního plynu a až led roztaje, budou tu kratší plavební cesty pro lodní dopravu," zdůraznil Liebig. "Satelity budou hrát stále důležitější roli v trvalém managementu tohoto citlivého regionu," dodal.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí