zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Z areálu bývalé Setuzy v Lovosicích odvezli radioaktivní látky

17.09.2013
Sanace, staré zátěže
Z areálu bývalé Setuzy v Lovosicích odvezli radioaktivní látky

Veškeré radioaktivní látky nalezené v lovosickém areálu bývalé Setuzy byly odvezeny, ostatní nebezpečné chemikálie jsou odborně zabezpečené. Informovala o tom vedoucí odboru vnitřních věcí lovosické radnice Jana Hejdová. Vedení radnice se chce kvůli celé situaci sejít s hejtmanem Ústeckého kraje.

"Veškeré látky, které byly v minulých dnech nalezeny v areálu bývalé olejny a vykazovaly radioaktivitu, byly odvezeny. Zbývající nebezpečné látky byly odborně zabezpečeny," uvedla Hejdová po dnešní jednání zástupců města s Českou inspekcí životního prostředí (ČIŽP).

"Chceme ujistit obyvatele města, že není žádný důvod k obavám. Přímé ohrožení zdraví našich občanů v žádném případě nehrozí," řekla k situaci starostka Lovosic Lenka Lízlová.

ČIŽP odeslala majiteli areálu, firmě Wowitra, oznámení o zahájení řízení o zastavení činnosti. Do dnešního dne se je ale nepodařilo společnosti doručit.

"V tuto chvíli čekáme na schůzku se zástupci Krajského úřadu Ústeckého kraje, která by se měla uskutečnit během příštího týdne. Tam budeme situaci dále řešit. Zároveň jsem v této věci požádala o osobní schůzku přímo s panem hejtmanem," dodala Lízlová.

Demoliční práce v areálu bývalé olejny mají pokračovat. "Dle současného šetření je dokončení prací žádoucí z hlediska bezpečnosti. Objekt je totiž z větší části již rozbourán," vysvětlila Hejdová.

Podle ČIŽP se v areálu našly tuny vysoce rizikových laboratorních chemikálií a další stovky tun látek s rizikovými vlastnostmi, jako jsou tuky, oleje či zaolejovaná voda. V areálu se našly v malém množství také sloučeniny radioaktivních prvků. V bývalé chemické laboratoři inspektoři objevili také soli kadmia či arsenu, brom, bílý fosfor, který hoří již při styku se vzduchem, nebo rtuť.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí