zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Radiátory začínají hřát. Letos ještě o týden dříve než loni!

17.09.2013
Vytápění, zateplení
Radiátory začínají hřát. Letos ještě o týden dříve než loni!

S přechodem studené fronty, která se letos přesně trefila do tzv. ludmilsko -matoušovského pozdního léta (10. až 22. září), dochází k výraznějšímu ochlazení a srážkám. V řadě měst již bylo zahájeno vytápění (Liberec, Jablonec n. Nisou, Most, Litvínov, Plzeň, Františkovy Lázně, ale i Pardubice a Hradec Králové nebo Děčín a Jílové) nebo alespoň ranní a večerní přitápění. Na víkend sice meteorologové předpovídají mírné oteplení, ale po něm se má opět ochladit, a tak se k prvním teplárnám přidají i další z teplejších nebo níže položených oblastí České republiky. Topná sezóna tedy naplno odstartuje pravděpodobně v pondělí 16. září.

Jak je na tom zatím letošní spotřeba tepla? "Za posledních 10 let byla v porovnání s letošním rokem vyšší spotřeba tepla pouze v roce 2006, který byl zatím nejchladnějším rokem 21. století. V porovnání s roky 2010 až 2012 byla letos spotřeba tepla za necelých prvních devět měsíců roku o 10 až 15 % vyšší," řekl Martin Hájek, ředitel výkonného pracoviště Teplárenského sdružení České republiky.

Zahájení topné sezóny však nemusí být definitivní. Pokud následně dojde k výraznému oteplení, jsou teplárny připraveny podle vyhlášky opět vytápění přerušit. K charakteristice počasí ve druhé dekádě září totiž patří nejen výrazný pokles denních teplot, ale zároveň je pro tento čas typická i jejich velká rozkolísanost. Během tohoto období je možný jak pokles teplot, tak jejich výrazný vzestup, na což teplárny aktuálně reagují. K takovému oteplení dochází zejména s nástupem první části babího léta (tzv. svatováclavského) po 22. září, kdy průměrné denní teploty pravidelně stoupají nad 13 °C a teplárny zpravidla naposledy přerušují vytápění s ohledem na toto oteplení.

Poznámka: Více než polovina domácností v domech s domovními předávacími stanicemi může začít s vytápěním podle vlastního uvážení kdykoliv a nemusí čekat na dostatečnou zimu. I ostatní odběratelé mohou stejně tak požádat o dodávku tepla pro vytápění ještě před splněním vyhláškou dané průměrné denní teploty 13 °C (pokud nejsou napojeni na teplárenské soustavy přes domovní výměníkové stanice). Na druhou stranu otužilé domácnosti mohou vypnout své radiátory nastavením termostatických ventilů na nižší hodnoty. Každý si tak může nastavit v bytě tepelnou pohodu, která mu vyhovuje.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí