zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Státní garance za ekologické škody v pololetí mírně klesly

19.09.2013
Firemní ekologie
Státní garance za ekologické škody v pololetí mírně klesly

Celková výše státních garancí na odstranění starých ekologických škod činila ke konci června 190,5 miliardy korun. Ve srovnání s koncem roku 2012 tak garance klesly mírně o 50 milionů korun. Vyplývá to z informací, které ministerstvo financí zveřejnilo na internetu. Od roku 1991 do konce roku 2012 ministerstvo uzavřelo ekologické smlouvy s garancemi za téměř 207,6 miliardy korun.

Stát ve smlouvách vlastníkům zamořených území slíbil, že jim odstranění ekologických škod zaplatí. Závazek je právně vymahatelný a při jeho nesplnění státu mohou hrozit žaloby nebo arbitráže.

Ve srovnání s koncem roku 2012 se o jednoho ke konci června snížil počet subjektů, se kterými má MF uzavřenou smlouvu. Aktuálně tak má MF smlouvu se 179 firmami. Seznam společností s platnou ekologickou smlouvu zveřejňuje MF na internetu.

MF na konci roku 2008 vyhlásilo tendr na odstranění starých ekologických škod jednou velkou zakázkou. Vláda ovšem předloni v prosinci miliardovou zakázku zrušila. Stát nyní pokračuje v dosavadní praxi, která spočívá ve vypisování zvláštních tendrů na sanaci jednotlivých lokalit.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí