zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Farmářské slavnosti letos navštívilo téměř 20 tisíc lidí

22.09.2013
Zemědělství
Biopotraviny
Farmářské slavnosti letos navštívilo téměř 20 tisíc lidí

Téměř 20 tisíc lidí přišlo letos na cyklus šesti Farmářských slavností, které připravilo Ministerstvo zemědělství společně s Asociací soukromého zemědělství. Poslední slavnosti se konaly minulou sobotu v Libereckém kraji. Návštěvníci ekologické farmy Lyerových ve Všeni u Turnova si prošli farmářskou stezku, luštilihlavolamy, zapojili se do tvůrčích dílen, poslechli si koncert skupiny Rangers, připravili zdravou svačinu nebo vyráběli podzimní dekorace.

"Těší mě, že byl letošní seriál Farmářských slavností úspěšný, což dokazuje i velký zájem návštěvníků. Akce zaujala i samotné farmáře, kteří nabízejí svá hospodářství jako místo, kde by se mohly uskutečnit budoucí slavnosti. Ty jsou totiž jedinečnou příležitostí, jak lidem z měst přiblížit venkovský života tradiční výrobu kvalitních potravin," řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

V šesti krajích České republiky si mohli návštěvníci letos prohlédnout například farmy zaměřené na rostlinnou výrobu, agroturistiku, chov ovcí, včel a býků. Kromě prohlídek hospodářství se lidé seznámili i s moderní zemědělskou technikou a hospodářskými zvířaty, upekli si pšeničné placky, tkali, tančili, míchali koktejly nebo se bavili při koncertech skupin Hop Trop, Blueground a Rangers.Dětské návštěvníky bavilo svým vzdělávacím vystoupenímduo Vanda a Standa.

Na Farmářských slavnostech dostali lidé příležitost ochutnat i místní speciality a potraviny, které sedláci prodávají přímo ze dvora. Zároveň se vždy dozvěděli o regionálních farmářích, u kterých si mohou nakoupit kvalitní mléko, sýry, maso, ovoce a zeleninu, včelí med a další výrobky se zárukou čerstvosti a místního původu.Ve stánku Ministerstva zemědělství, kde se představovalo jeho Informační centrum bezpečnosti potravin, návštěvníci mohli získat aktuální informace o potravinách, jejich bezpečném skladování a o zásadách zdravé výživy.

Farmářské slavnosti jsou projektem založeným na poznávání života na venkově, který zahrnuje sérii celodenních akcí pro rodiny s dětmi na vybraných farmách České republiky. Díky projektu může veřejnost poznat život na rodinných farmách a děti se na nich mohou formou hry seznámit s tradičním českým zemědělstvím a národním bohatstvím. Farmářské slavnosti zvyšují zájem lidí o kvalitní potraviny domácí produkce a podporují české zemědělce.

Více na www.farmarskeslavnosti.eagri.cz.

Dana Večeřová

ředitelka Odboru komunikace MZe

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí