zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Desetina majitelů solárních elektráren neřeší likvidaci panelů

25.09.2013
Odpady
Recyklace
Solární energie
Desetina majitelů solárních elektráren neřeší likvidaci panelů

Téměř deset procent provozovatelů fotovoltaických elektráren se dosud nezapojilo do žádného z kolektivních systémů na likvidaci solárních panelů. Vyplývá to z informací České fotovoltaické asociace (ČFA). Podle vyhlášky ministerstva životního prostředí si měli majitelé solárních elektráren vybrat jeden z kolektivních systémů do konce června.

"Ačkoliv se nedávno zaregistroval ČEZ, který je s instalovaným výkonem 125 megawattů největší provozovatel v Česku, stále je podle našich informací zhruba 150 megawattů bez registrace," uvedl výkonný ředitel ČFA Petr Maule. Nezaregistrované elektrárny tak představují zhruba sedm procent z celkového instalovaného výkonu solárních elektráren v Česku, v jejich případě se podle odhadu ČFA jedná o 750.000 fotovoltaických panelů.

Pravidla pro recyklaci solárních panelů stanovil zákon schválený v loňském roce. Podle něj musí být za panely uvedené na trh od počátku letošního roku hrazen poplatek za budoucí recyklaci jejich výrobce. U starších panelů, které tvoří naprostou většinu tuzemských fotovoltaických elektráren, ale připadá povinnost zajistit recyklaci na jejich majitele. Ti se podle zákona musí přihlásit do jednoho z kolektivních recyklačních systémů.
Podle vyhlášky, která zákon provází, musí majitelé solárních elektráren platit 8,50 Kč za kilogram panelů. Peníze budou mířit na speciální účet a v budoucnu se využijí na ekologickou likvidaci panelů. První dílčí platby by měli provozovatelé elektráren začít odvádět v příštím roce.

Registraci provozovatelů solárních elektráren v některém z kolektivních systémů chce od příštího roku kontrolovat i Státní inspekce životního prostředí. Podle ní hrozí majitelům elektráren, kteří zaregistrováni nebudou, pokuta až deset milionů korun.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí