zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

11.10.2013
Obecné
Krátce - různé

Japonsko je připraveno přijmout zahraniční odbornou pomoc s likvidací následků havárie fukušimské jaderné elektrárny. Na mezinárodní vědecké konferenci o energetice a životním prostředí v Kjótu to řekl premiér Šinzó Abe. Elektrárna byla těžce poškozená při zemětřesení v roce 2011 a Japonsko má s likvidací následků obtíže. Největším současným problémem ve Fukušimě je únik radioaktivní vody do Tichého oceánu. Naposledy ji dělníci napouštěli do zásobníku, z něhož ale 430 litrů vyteklo. Abe v září ujišťoval, že únik radioaktivní vody je pod kontrolou, avšak mnozí Japonci se domnívají, že vláda rozsah problému zamlčuje.

217 projektů
bojovalo v 5. ročníku soutěže E.ON Energy Globe Award ČR o "ekologické Oscary". V kategorii Kutil zvítězil energeticky aktivní dům Jana Řežába v Plzni-Bolevci. Vítězem kategorie Obec byl projekt energeticky soběstačné obce Kněžice. V kategorii Mládež zvítězil projekt technologické školky ENERGIS 24 předkladatele Radovana Šejvla. Projekt snížení energetické náročnosti Hotelu vinařství Galant v Mikulově vyhrál kategorii Firma a bude zastupovat Česko ve světovém finále této soutěže. Utká se s vítězi národních kol ze 161 zemí.

ČESKÁ TELEVIZE - zajímavé souvislosti ohledně SPALOVNY ODPADŮ V CHOTÍKOVĚ
www.ceskatelevize.cz

Návrh novely zákona o odpadech, která by umožnila obcím regulovat provoz sběren na svém území, skončil u legislativního ledu.
Autoři novely, poslanci Ivana Řápková a Tomáš Chalupa, navrhovali, aby měly obce možnost vyhláškou omezit, či zakázat provozování zařízení ke sběru/výkupu odpadů na svém území. Svůj krok by nemusely konzultovat ani s příslušným krajským úřadem - pouze by ho do 15 dnů od schválení informovaly.
Návrh novely doprovázel na jednání vlády dokument, který vyjadřuje pochybnost, že "tato dílčí úprava skutečně zamezí páchání trestné činnosti, pokud současně existující nástroje, které by měly problémy s výkupem odpadů a s trestnou činností řešit, nebudou dostatečně využívány". Nicméně bývalá vláda Petra Nečase návrh podpořila a odeslala k projednání do Sněmovny. Nedlouho po prvním čtení však došlo ke známým událostem, a Sněmovna se rozpustila. Tím také skončila legislativní cesta návrhu. Pokud by noví zákonodárci měli zájem podobnou novelu prosadit, museli by celý proces začít od začátku.

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR), krajské středisko Praha a Střední Čechy a správa CHKO Blaník (pracoviště přijímající žádosti o podporu z OPŽP), skončilo 30. srpna 2013 na adrese U Šalamounky 41, Praha 5. Pracoviště se stěhuje do areálu Výzkumného ústavu vodohospodářského TGM v Praze 6, Podbabská 2582/30. Dosavadní telefonní a e-mailové adresy zůstaly zachovány.

Z trendů, které mění svět:
1. Starým známým trendem je to, že solární energie je drahá a přežívá pouze díky dotacím. Nový trend ale říká, že jde o energii levnou, která má dopad na řadu jiných odvětví. Od vlády Jimmyho Cartera klesla cena solárních panelů o 99 % a tento pokles nadále pokračuje. Již nyní může solární energie konkurovat fosilním palivům, např. ve státech jako Arizona. Někde jsou už panely na střechách tak rozšířené, že distribuční společnosti usilují o jejich zdanění, které by financovalo údržbu sítí. Po desetiletí byla solární energie předmětem výsměchu, nyní ale startuje revoluci. Většina z nás jí ovšem zatím nevěnuje pozornost.

4. Starým trendem jsou rostoucí emise oxidu uhličitého v USA, novým je jejich pokles. Částečně jde o důsledek ekonomické stagnace, hlavní roli ale hraje větší využívání zemního plynu. A čeká se další pokles emisí v USA, i když globálně budou dále růst. Hlavním znečišťovatelem je ale Čína.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí