zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obžaloba navrhla exstarostovi Mistřic za černou skládku podmínku

15.10.2013
Odpady
Šlendryján
Urbánní ekologie
Obžaloba navrhla exstarostovi Mistřic za černou skládku podmínku

Státní zástupce Lukáš Mahdal dnes u uherskohradišťského okresního soudu navrhl bývalému starostovi Mistřic Martinu Ondrouškovi (nez.) za provozování černé skládky podmíněný trest. Třiačtyřicetiletý muž podle obžaloby označil místo za částí obce Javorovec za legální skládku, nechal tam navážet odpad, a navíc to údajně při svém podnikání nabízel i zákazníkům. Ondroušek, jemuž hrozí dva roky až deset let vězení, vinu odmítá. Rozsudek bude vynesen 31. října.

Mahdal komunálnímu politikovi za neoprávněné nakládání s odpady, porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby navrhl dva roky podmíněně odložené na tři roky a peněžitý trest 100.000 korun. Podle obžaloby se podařilo prokázat, že v letech 2008 až 2010 bylo na plochu vyvezeno minimálně 1554 tun odpadu, především stavební suti a zeminy. Černá skládka je na pozemcích obce vedených v katastru jako lesní a na soukromé zemědělské půdě.

Podle Mahdala si další dva subjekty, kterým Ondroušek údajně umožnil levnější uložení odpadu než na skládku, přišly na více než půl milionu korun. Obžalovaný tvrdí, že stavební firmu a dalšího podnikatele jen požádal o zavezení zeminy do "žlebu". Ondroušek, který je stále zastupitelem, u soudu řekl, že se necítí vinen. Nikdo se podle něj neobohatil. "Žleb" v Javorovci byl prý zavážen "před ním, za něj a je i nyní".

Obhájce Vít Burša dnes žádal, aby soud jeho klienta obžaloby zprostil. "Ze skládky se nebude nic odvážet, její vrchní část je zarovnána činností mého klienta. Obci nevznikly žádné náklady," uvedl Burša. Podle Mahdala ale Mistřicím vznikla škoda více než 1,5 milionu korun. Obec se o náhradu této škody přihlásila.

Nejprve zvažovala rekultivaci skládky včetně odbagrování a vytřídění nebezpečných odpadů. Jelikož rozbory prokázaly, že limity škodlivin nejsou překročeny, Mistřice tak chtějí udělat jen terénní úpravy lokality, podle projektu přijdou na 2,7 milionu korun. Projekt se ale zabývá i přilehlým územím. Práce na skládce znalec vyčíslil na zhruba 1,5 milionu korun.

Skládka v Javorovci vznikla jako provizorní v 80. letech kvůli uložení suti ze spadlé budovy tehdejšího národního podniku Mesit (1984). Poté byla sice uzavřena, ale lidé z okolí tam odpad naváželi dál.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí