zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dle zprávy IPCC je vliv člověka na klima nepochybný

19.10.2013
Klimatické změny
Dle zprávy IPCC je vliv člověka na klima nepochybný

Vědecké poznání klimatického systému a procesů v něm probíhajících stoupá, a je tak možné s rostoucí mírou jistoty konstatovat, že klima na Zemi se mění, a že hlavní příčinou změn je lidská civilizace. Tyto závěry předložila ve své 5. hodnotící zprávě Pracovní skupina 1 Mezivládního panelu pro změnu klimatu (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC). Zpráva je zaměřena na fyzikální podstatu změny klimatu, následovat budou zprávy pojednávající o zmírnění následků a adaptacích.

Zpráva nekonstatuje zcela nová zjištění, ale zpřesňuje dříve poskytnuté informace. Úroveň pravděpodobnosti, že člověk je hlavní příčinou změn klimatu, je již 95%. Zpráva uvádí, že opatření ke snížení emisí skleníkových plynů mohou snížit rozsah a dopady změny klimatu. Očekávaný nárůst globální průměrné teploty do konce 21. století je v rozmezí 1,0 - 3,7 °C v závislosti na použitém emisním scénáři a klimatickém modelu. Kromě nárůstu teploty dojde ke změnám v hydrologickém cyklu, k tání ledovců, častějšímu výskytu povodní, sucha a vln veder a také ke zvýšení hladiny světového oceánu.

Zpráva cituje 8 200 vědeckých článků, a prošla velmi detailním revizním procesem, na kterém se podílelo 1089 recenzentů. Při jejím zpracování byla použita nová pozorování, zdokonalené klimatické modely a lepší znalost klimatických procesů a zpětných vazeb. Tento odborný a technický aparát zaručuje zprávě vysokou odbornou kvalitu, objektivnost a nestrannost.

Zpráva IPCC byla oficiálně představena 27. 9. 2013 ve Stockholmu, je členěna na 14 kapitol. Shrnutí pro politické činitele je k dispozici v angličtině na stránkách IPCC zde, shrnutí je dostupné zde a také zde.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí