zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nad dopisy - Dostavba Temelína má řadu jasných výhod

26.10.2013
Atomová energie
Nad dopisy - Dostavba Temelína má řadu jasných výhod

Mnozí politici zpochybňují dostavbu Temelína. Ale Česká republika přece nemá moc jiných možností, jak zajistit v budoucnu svoji energetickou soběstačnost. Pro masivní rozšíření vodních elektráren nejsou vhodné přírodní podmínky, budoucnost tepelných elektráren je nejistá kvůli sporům o prolomení těžebních limitů, výstavba plynových elektráren není moc vhodná kvůli závislosti na nepříliš spolehlivém dodavateli této suroviny a výroba elektřiny z tzv. obnovitelných zdrojů bude mít vždy jen doplňující charakter.

Rozšíření temelínské elektrárny přinese i mnohé další výhody. Především může být výrazným impulzem k rozvoji našeho technického školství jak na střední, tak na vysokoškolské úrovni. Další dva reaktory temelínské elektrárny budou potřebovat stovky nových zaměstnanců, inženýrů, operátorů a dalších. A tito lidé musí mít patřičné odborné vzdělání.

Naše země má rovněž dlouhodobou tradici jaderného průmyslu. Naše firmy se podílely na výstavbě desítek jaderných elektráren na celém světě. A pokud se začne dostavovat Temelín, získají také přístup k nejmodernější technologii v tomto oboru. A navíc: jaderná energetika je spolehlivý, ekologicky výhodný a k životnímu prostředí šetrný způsob výroby elektrické energie, protože neprodukuje žádné škodlivé emise.

Elektřina bude v budoucnu nejdůležitějším vývozním artiklem, zejména když některé okolní země podnikají hazardní opatření ve své energetické politice. V budoucnu, jak poroste podíl velmi nestabilních zdrojů elektrické energie, bude ten, kdo bude moci energii spolehlivě dodávat, ve výhodě. Ostatně už dnes stojí za to občas se podívat na webové stránky ČEPS na přeshraniční toky elektrické energie.

Dokonce bych pro občasné demonstranty na rakouské hranici zbudoval na té hranici informační panel, hodně veliký, aby při svém demonstrování mohli on-line sledovat, kolik energie jim právě přitéká, aby měli, až se vrátí z demonstrace, čím svítit.

Jiří Pospíšil, bývalý senátor,
České Budějovice

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí