zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Udělějte si z kola elektrokolo

14.12.2013
Ekologická auta
Udělějte si z kola elektrokolo

Vůči elektrokolům, která se prodávají již jako "hotová" elektrokola, můžete mít určité výhrady. Třeba že jsou drahá. Levnější variantou je přestavba běžného kola s pomocí elektrifikační sady.

Eelektrokolo je jízdní kolo vybavené elektromotorkem, který podpoří (nikoliv nahradí) vaše šlapání. Jenomže motorkem to nekončí. Podstatnou součástí, mnohdy také nejdražší, je akumulátor. A kolo musí být vybaveno také řídící elektronikou a ovládáním. To vše obsahují jak "hotová" elektrokola, která mají tyto součásti z výroby, tak je lze dokoupit zvlášť v setech pro elektrifikaci běžného kola, které máte doma třeba už několik let.

Zkušený mechanici si poradí s přestavbou prakticky jakéhokoliv kola. U některých kol je tento proces jednodušší, u některých složitější a svázaný s nutností výměny některých dílů a podobně. Na druhou stranu si ale s nabídkou sad pro výrobu elektrokola, která je dnes již poměrně široká, můžete postavit své elektrokolo doslova na míru. A většinou s určitou finanční úsporou.

Systémy pro elektrifikaci kola jsou dnes dostupné v mnoha variantách a v různých cenových relacích. Nejlevnější sady mohou stát již něco málo nad 6000 korun (bez akumulátoru), ty nejdražší sady ale se vším všudy vyjdou klidně i na desítky tisíc.

Větším problémem pro vás může být otázka, zda si elektrokolo vyrobíte sami a nebo instalaci sady svěříte do rukou mechanika. Zdá se to být jednoduché: vyměníte přední nebo zadní kolo, do rámu nebo na nosič namontujete akumulátor, nainstalujete prvky ovládání, schováte elektroniku a můžete jet. Je pravdou, že kvalitní elektrosady obsahují i podrobný manuál a průvodce instalací, ale určité komplikace nastat mohou. Proto můžeme doporučit obrátit se na váš oblíbený cykloobchod, kde vám mohou poradit jak s výběrem vhodné sady, tak vám sadu i namontovat. Odborný servis zodpovídá nejen za provedenou práci, ale i za samotnou sadu, kterou k instalaci převzal. Naopak pokud se budete snažit sadu namontovat sami a něco pokazíte, máte jednoduše řečeno smůlu.

Pokud si chcete udělat představu o tom, co montáž elektrosady obnáší, podívejte se na následující video: kolo.cz

ZDROJ: www.kolo.cz, kráceno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí