zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kraj zaplatí likvidaci slzotvorného chloracetfenonu v Jaroměři

06.11.2013
Odpady
Chemické látky
Sanace, staré zátěže
Šlendryján
Kraj zaplatí likvidaci slzotvorného chloracetfenonu v Jaroměři

Královéhradecký kraj uvolní více než 900.000 korun na úhradu odstranění toxického chloracetfenonu, který letos v červnu našli dělníci v sudech v Jaroměři - Josefově na Náchodsku. Uvolnění peněz dnes schválili krajští zastupitelé, řekl ČTK Jiří Hošna z tiskového oddělení kraje.

Dělníci našli při výměně kanalizace osm sudů neznámé látky, následné rozbory prokázaly, že jde o chloracetfenon, který se řadí k bojovým chemickým látkám. Látka vyvolává intenzivní podráždění očí a silně dráždí dýchací cesty a kůži. Kromě sudů byly ve výkopu nalezeny také akumulátory používané do optických zaměřovačů a další vojenský materiál.

Protože nebezpečná látka z poškozených sudů unikala do půdy a hrozilo i zasažení podzemních vod, úřady zajistily firmu, která z prostoru odstranila 57 tun kontaminované zeminy. Případ podle materiálu pro krajské zastupitele vyšetřovala i policie. Pachatele však neodhalila a případ 11. září odložila.

"Rozhodnutí krajských zastupitelů vítáme. Náklady na zásah byly poměrně vysoké, ale skutečně bylo nutné tu nebezpečnou látku co nejdříve odborně zlikvidovat," řekl dnes ČTK starosta Jaroměře Jiří Klepsa.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí