Pátek, 19. dubna 2024

Počet menších solárních elektráren se do září zvýšil asi o pětinu

Počet menších solárních elektráren se do září zvýšil asi o pětinu

Počet menších solárních elektráren o výkonu do 30 kW do září stoupl téměř o pětinu na 23.233 zdrojů s celkovým výkonem asi 230 megawatt. O něco rychlejší nárůst zaznamenala nejmenší zařízení do pěti kilowatt, kterých od začátku roku přibyla zhruba čtvrtina, je jich 11.021. Vyplývá to z údajů o udělených licencích Energetického regulačního úřadu, které má ČTK k dispozici. Podle úřadu se tak potvrzuje pokračující zájem o solární energetické zdroje, a to i po výrazném omezení podpory v tomto odvětví.

"Ze statistik vyplývá, že největší nárůst byl do poloviny letošního roku, kdy ještě platily výhodnější podmínky. I potom ovšem solárních elektráren přibývá," potvrdil ČTK mluvčí ERÚ Jiří Chvojka. V letošním roce výkupní ceny pro fotovoltaické zdroje klesly dvakrát, nejprve 1. ledna, podruhé právě na začátku prázdnin. Trvající zájem o menší zdroje tak podle úřadu souvisí se snahou o úsporu u malých výrobců.

Právě na menší producenty se regulační úřad zaměřil s nedávnou aktivitou pod názvem Nepodporované obnovitelné zdroje (NOZE), která má řešit jejich rozvoj po ukončení provozní podpory v příštím roce a současně fungování již existujících výroben. Do projektu se zapojila Česká fotovoltaická asociace (ČFA), jež zastupuje tisícovky menší zdrojů při celkově nižším instalovaném výkonu. Jedním z okruhů jejich zájmu je možnost využití takzvaných chytrých sítí (smart-grids) a příprava legislativy, která by jejich vznik umožnila. Prioritou je prosazení toho, aby se provozovatelé menších elektráren při instalaci panelů na střechy obešli bez zatím požadovaného povolení k podnikání v energetice.

"Vývoj přímo solárních elektráren očekáváme v budoucnu podobný jako v posledních měsících, případný větší růst bude záviset právě na podmínkách nefinanční podpory, kvůli nimž jsme sestavili pracovní týmy s ČFA," poznamenal Chvojka. Úřad chce majitelům elektráren usnadnit jejich provoz mimo jiné snahou o omezení administrativní náročnosti, konkrétně omezením výkaznictví a statistik. Zároveň počítá se zjednodušenými povolovacími procedurami při výstavbě fotovoltaických elektráren.

Podpora obnovitelných zdrojů v příštím roce dozná změn, poté co bude zastaveno poskytování provozní podpory novým zdrojům. Podle ERÚ dosavadní systém přináší náklady, které jsou nad síly české ekonomiky. Například letos na podporu obnovitelných zdrojů půjde 44,4 miliardy korun, z toho 11,7 miliardy ze státního rozpočtu a zbytek platí spotřebitelé v cenách elektřiny. Do této situace se solární energetika dostala po boomu v letech 2009 a 2010, kdy se snížila pořizovací cena fotovoltaických panelů, ale neklesla výkupní cena elektřiny z nich.


Vývoj počtu provozoven pro sluneční elektrárny v udělených licencích

Kategorie 31.12.2012 31.3.2013 30.6.2013 30.9.2013
počet (do 5kW) 8856 8931 10.702 11.021
výkon v MW 37,625 37,933 45,964 47,409
počet (5-30 kW) 10.670 10.818 12.029 12.212
výkon v MW 157,990 159,935 178,727 181,461


Zdroj: ERÚ

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů