zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Turnov chce s pomocí evropské dotace postavit novou kompostárnu

08.11.2013
Bioodpady
Turnov chce s pomocí evropské dotace postavit novou kompostárnu

Novou kompostárnu za sedm až devět milionů korun chce vybudovat do dvou let radnice v Turnově. Projekt je závislý na tom, zda se městu podaří získat evropskou dotaci. Novinářům to dnes řekl starosta Tomáš Hocke.

Ve městě už sice kompostárnu mají na Malém Rohozci, podle starosty ale novou potřebují, aby vyhovovala zákonu o ochraně ovzduší, který upravuje pravidla pro všechny kompostárny s roční kapacitou nad 150 tun. "Kapacita naší je asi tisíc tun," zmínil starosta. Nová kompostárna by měla být ještě větší, za rok by měla být schopna zpracovat až 2500 tun biodpadu. Radnice očekává, že ji budou využívat nejen domácnosti z Turnova, ale i místní podnikatelé nebo lidé z okolních obcí.

Peníze chce Turnov získat z operačního programu Životní prostředí. Díky dotaci z tohoto programu vybudovali letos kompostárnu v nedalekých Semilech. Kompostárna za zhruba deset milionů korun vznikla u silnice mezi Semily a Železným Brodem. Zpracovává trávu, listí a dřevní štěpku z městských parků a hřišť, městských lesů i zahrad obyvatel Semil, Bítouchova a Spálova. Kompost slouží ke hnojení městské zeleně.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí