zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Průzkum: V českých popelnicích ročně končí přes tisíc tun baterií

16.11.2013
Odpady
Zpětný odběr
Průzkum: V českých popelnicích ročně končí přes tisíc tun baterií

V domácnostech se jich válí miliony kusů....

Použité baterie odevzdává ke zpětnému odběru pouze 51 procent obyvatel. Vyhazování do směsného odpadu přímo přiznala pětina Čechů. Vyplývá to z průzkumu, který pro neziskovou společnost ECOBAT vypracovala agentura pro výzkum trhu Markent.

V kolektivním systému zpětného odběru ECOBAT loni skončilo 921 tun použitých baterií a akumulátorů. Toto číslo představuje zhruba 29 procent všech baterií, které byly uvedeny na trh. Zbytek použitých baterií končí podle jednatele společnosti ECOBAT Petra Kratochvíla na skládkách, ve spalovnách, nebo leží zapomenuté v domácnostech, přestože obsahují zdraví nebezpečné látky, zejména těžké kovy. "Češi se podle průzkumu dělí v podstatě na dvě poloviny. Respondentů, kteří baterie odevzdali alespoň jednou k recyklaci, je pouhých 51 procent. Na druhé straně celá pětina lidí bezelstně přiznala, že baterie vyhazují do odpadků a další pětina uvedla jiný způsob, což je mnohoznačná odpověď," komentuje výsledky Kratochvíl.

ecobat

Obdobně dopadla internetová anketa, do které se zapojilo téměř 16,5 tisíce lidí. K některé z forem zpětného odběru se v ní hlásilo 52 procent hlasujících, k vyhazování do popelnic se přiznalo 35 procent. Zbylých 13 procent lidí uvedlo, že baterie schraňují doma pro pozdější likvidaci.

V domácnostech se povalují miliony vybitých baterií. Některé z nich mohou i zabíjet.

Češi v průzkumu odhadují, že mají v domácnosti průměrně 12,7 přenosných baterií. "Týká se to jak nabitých, tak i použitých baterií, ale je zde nutné zmínit, že jde pouze o odhad respondentů," podotýká Kratochvíl. Průměrná česká domácnost má podle těchto údajů doma 7,2 tužkových, 4,7 malých tužkových a 1,6 knoflíkových baterií. "Při podrobnější analýze i ze zahraničních výzkumů vyplývá, že skutečné číslo bude pravděpodobně mnohem vyšší. V západní Evropě není výjimkou, že v jedné domácnosti je průměrně 115 přenosných baterií, z toho 15 použitých. Ostatní jsou nové, nebo se právě používají."

Baterie by se neměly v domácnostech volně povalovat.Zejména ne knoflíkové, které představují pro svou vzdálenou podobnost s bonbóny nebezpečné lákadlo pro batolata a menší děti. "Chápu, že lidem se nechce chodit odevzdávat každou baterii zvlášť. Odhadujeme však, že až 15 milionů baterií zůstává v domácnostech v šuplícícha ve vyřazených elektrospotřebičích.Proto rozesíláme zdarma všem zájemcům krabičku Ecocheese, do které mohou průběžně baterie odkládat a jednou za čas je odevzdat ve sběrném místě."


ecobat

Kam s nimi?

Výrobci či dovozci baterií jsou povinni zajistit zpětný odběr. "Vysloužilé baterie je možné odevzdat ve všech prodejnách, které přenosné baterie prodávají. A to bez ohledu na jejich značku, velikost či množství," připomíná Kratochvíl. Baterie lze navíc odevzdávat ve sběrných dvorech, v mobilních sběrnách nebezpečných odpadů a ECOBAT organizuje sběr baterií i ve školách, úřadech a ve firmách.Každoročně se v ČR prodá téměř 120 milionů nových baterií. Pokud skončí v koši a v komunálním odpadu, dostanou se na skládku či do spalovny. Přitom použité baterie a akumulátory obsahují škodlivé látky včetně těžkých kovů. Po čase se z nich tyto látky uvolňují a mohou znečistit půdu, spodní a povrchové vody. Tím ohrožují jak životní prostředí, tak lidské zdraví.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí