Úterý, 23. dubna 2024

Průzkum: V českých popelnicích ročně končí přes tisíc tun baterií

V domácnostech se jich válí miliony kusů....

Průzkum: V českých popelnicích ročně končí přes tisíc tun baterií

Použité baterie odevzdává ke zpětnému odběru pouze 51 procent obyvatel. Vyhazování do směsného odpadu přímo přiznala pětina Čechů. Vyplývá to z průzkumu, který pro neziskovou společnost ECOBAT vypracovala agentura pro výzkum trhu Markent.

V kolektivním systému zpětného odběru ECOBAT loni skončilo 921 tun použitých baterií a akumulátorů. Toto číslo představuje zhruba 29 procent všech baterií, které byly uvedeny na trh. Zbytek použitých baterií končí podle jednatele společnosti ECOBAT Petra Kratochvíla na skládkách, ve spalovnách, nebo leží zapomenuté v domácnostech, přestože obsahují zdraví nebezpečné látky, zejména těžké kovy. "Češi se podle průzkumu dělí v podstatě na dvě poloviny. Respondentů, kteří baterie odevzdali alespoň jednou k recyklaci, je pouhých 51 procent. Na druhé straně celá pětina lidí bezelstně přiznala, že baterie vyhazují do odpadků a další pětina uvedla jiný způsob, což je mnohoznačná odpověď," komentuje výsledky Kratochvíl.

Kde ve svém okolí můžu odevzdat již dosloužilé baterie?baterky.jpg" alt="ecobat" />

Obdobně dopadla internetová anketa, do které se zapojilo téměř 16,5 tisíce lidí. K některé z forem zpětného odběru se v ní hlásilo 52 procent hlasujících, k vyhazování do popelnic se přiznalo 35 procent. Zbylých 13 procent lidí uvedlo, že baterie schraňují doma pro pozdější likvidaci.

V domácnostech se povalují miliony vybitých baterií. Některé z nich mohou i zabíjet.

Češi v průzkumu odhadují, že mají v domácnosti průměrně 12,7 přenosných baterií. "Týká se to jak nabitých, tak i použitých baterií, ale je zde nutné zmínit, že jde pouze o odhad respondentů," podotýká Kratochvíl. Průměrná česká domácnost má podle těchto údajů doma 7,2 tužkových, 4,7 malých tužkových a 1,6 knoflíkových baterií. "Při podrobnější analýze i ze zahraničních výzkumů vyplývá, že skutečné číslo bude pravděpodobně mnohem vyšší. V západní Evropě není výjimkou, že v jedné domácnosti je průměrně 115 přenosných baterií, z toho 15 použitých. Ostatní jsou nové, nebo se právě používají."

Baterie by se neměly v domácnostech volně povalovat.Zejména ne knoflíkové, které představují pro svou vzdálenou podobnost s bonbóny nebezpečné lákadlo pro batolata a menší děti. "Chápu, že lidem se nechce chodit odevzdávat každou baterii zvlášť. Odhadujeme však, že až 15 milionů baterií zůstává v domácnostech v šuplícícha ve vyřazených elektrospotřebičích.Proto rozesíláme zdarma všem zájemcům krabičku Ecocheese, do které mohou průběžně baterie odkládat a jednou za čas je odevzdat ve sběrném místě."


ecobat

Kam s nimi?

Výrobci či dovozci baterií jsou povinni zajistit zpětný odběr. "Vysloužilé baterie je možné odevzdat ve všech prodejnách, které přenosné baterie prodávají. A to bez ohledu na jejich značku, velikost či množství," připomíná Kratochvíl. Baterie lze navíc odevzdávat ve sběrných dvorech, v mobilních sběrnách nebezpečných odpadů a ECOBAT organizuje sběr baterií i ve školách, úřadech a ve firmách.Každoročně se v ČR prodá téměř 120 milionů nových baterií. Pokud skončí v koši a v komunálním odpadu, dostanou se na skládku či do spalovny. Přitom použité baterie a akumulátory obsahují škodlivé látky včetně těžkých kovů. Po čase se z nich tyto látky uvolňují a mohou znečistit půdu, spodní a povrchové vody. Tím ohrožují jak životní prostředí, tak lidské zdraví.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů