zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Likvidace křídlatky japonské a netýkavky žláznaté v CHKO Labské pískovce

16.11.2013
Příroda
Chráněná území
Likvidace křídlatky japonské a netýkavky žláznaté v CHKO Labské pískovce

Správa CHKO Labské pískovce se likvidaci těchto nepůvodních druhů věnujuje dlouhodobě.

Křídlatka pochází původně z Asie, ale v 19. století byla přivezena do Evropy jako dekorační zahradní rostlina. Poté se však začala nekontrolovatelně šířit. Kromě Evropy se dostala i do Severní Ameriky, Austrálie i na Nový Zéland. Dnes na vyskytuje na celém území ČR, nejvíce v blízkosti vodních toků, skládek a jinak narušovaných ploch.

Netýkavka žláznatá je původem z Himalájí a podobně jako křídlatka se v 19. století dostala do Evropy jako okrasná a medonosná rostlina. I ona se rychle rozšířila po celém světě jako invazní druh. Roste obvykle na okrajích lesa nebo podél cest a potoků.

I když byly dříve oba tyto druhy roztroušeny téměř po celém území Labských pískovců, v současné době se daří Správě CHKO je poměrně úspěšně odstraňovat. Díky tomu zde křídlatku nyní naleznete sporadicky.

Zatímco křídlatka musí být hubena postřikem (nejčastěji se používají herbicidní přípravky a je nutné použití opakovat minimálně dvakrát ročně - poprvé v červenci a pak na přelomu srpna a září), netýkavku žláznatou je možné odstraňovat pouze mechanicky, tedy vytrháváním nebo sečením. I to je však nutné opakovat - v tomto případě minimálně 4x ročně, obvykle před vysemeněním začátkem června, na přelomu července a srpna, koncem srpna a poslední pak v polovině září.

Děčín Podskalí - stav před zásahem

Děčín Podskalí - stav po zásahu

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí