zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Olomouci rozšířili monitoring stavu ovzduší

15.11.2013
Ovzduší
Urbánní ekologie
V Olomouci rozšířili monitoring stavu ovzduší

Od 1. října 2013 je na území statutárního města Olomouce obnoven monitoring kvality ovzduší na dopravní stanici Velkomoravská. >>Uskutečňuje se na základě zadání a finanční podpory magistrátu. Po dobu tří měsíců, tedy až do 31. prosince, se tak budou měřit hodnoty nejvýznamnějších znečišťujících látek,<< uvedl vedoucí odboru životního prostředí magistrátu RNDr. Petr Loyka, CSc.

Patří mezi ně například prašné částice PM10, PM2,5, NO, NO2, NOx, CO a B[a]P. Současně jsou měřeny i meteorologické prvky - směr a rychlost větru, teplota, tlak, vlhkost vzduchu a nově také počet projíždějících vozidel. Poslední naměřená data z dopravní stanice imisního monitoringu, která má město k dispozici, jsou z prosince roku 2011. >>Měření kvality ovzduší v lokalitě Velkomoravská totiž v roce 2012 ustoupilo akci tramvajová trať na Nové Sady. Nyní byly rozsáhlé uzavírky a objížďky ukončeny a provoz na ulici Velkomoravská se vrátil do svého režimu,<< konstatoval dále Petr Loyka.

Do kampaně byla zapojena nová mobilní stanice společnosti ENVItech Bohemia, která je vybavena špičkovou měřicí technikou. Jde o přívěs, v němž je umístěna kompletní výbava plynových analyzátorů a současně kontinuální měření různých frakcí prašných částic,<< vysvětlila za oddělení ochrany ovzduší odboru životního prostředí magistrátu Ing. Jitka Pudelová (on-line data z měření jsou k dispozici na speciální webové stránce: http://mail.envitech.sk/phpolomouc/index.php?id=1).

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí