zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zemědělství Gruzie

25.11.2013
Zemědělství
Zemědělství Gruzie

Zemědělství je hlavním odvětvím ekonomiky země. Vhodné klimatické podmínky umožňují pěstovat všechny hlavní druhy plodin. Tradiční je pěstování vína, citrusových plodů, lískových a vlašských ořechů, mandlí, kaštanů, čaje a meruňek. Tradičním odbytištěm gruzínských plodin bylo do roku 2006 Rusko, nyní musí Gruzie hledat nové trhy - zejména ořechy tvoří hlavní vývozní komoditu pro EU. Pěstovaná zelenina a kukuřice je určena zejména pro domácí spotřebu. Velmi příznivé jsou podmínky i pro živočišnou výrobu.

Zemědělské firmy v GE neplatí DPH a daň z příjmu a nevztahuje se na ně placení cla na dovoz zemědělské techniky.

Bohužel však v době hospodářské krize většina zpracovatelských podniků zanikla a jen pomalu se obnovuje, proto není dostatečně zajištěn odbyt.

Až donedávna byl majitelem zemědělské půdy stát, který ji pronajímal farmářům - nebylo možné spojit se a vytvořit efektivnější jednotky. Proto jsou jednotlivé pozemky značně malé, většinou menší než hektar. Díky pozemkové reformě však nyní probíhá privatizace půdy. V roce 2009 se zemědělství podílelo na struktuře HDP 8,3%.

Rozsáhlé lesní porosty jsou zdrojem poměrně levného dřeva, které se široce používá ve stavebnictví. Zatím v prvopočátcích je však jeho další průmyslové zpracování.

V červenci 2007 ministerstvo pro hospodářský rozvoj oznámilo zahájení nového programu na podporu zemědělského sektoru, v rámci kterého mělo být do konce roku 2008 vytvořeno 100 zpracovatelských závodů. Program zahrnuje odprodej 40 tisíc ha zemědělské půdy za 20% její tržní ceny po 400 ha pozemcích. V roce 2010 bylo zemědělství zahrnuto do vládních priorit a na jeho rozvoj by mělo být údajně uvolněno jen v roce 2011 cca 150 mil. GEL. Pozornost Ministerstva zemědělství a vlády se mj. zaměřuje na radikální zvýšení plochy oseté kukuřicí (geneticky upravená kukuřice dodaná v rámci spolupráce s USA) a na přilákání jihoafrických búrských farmářů, kteří by měli přinést do země potřebný kapitál i know how.

ZDROJ: businessinfo.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí