zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Synthesia investuje miliardu do teplárny

05.12.2013
Ovzduší
Synthesia investuje miliardu do teplárny

Chemička Synthesia investuje miliardu korun do ekologizace teplárny. Jde o nejdražší projekt v desetiletí firmy. Firma musí od roku 2016 splnit přísnější ekologické limity. Vypouštěné emise do ovzduší se sníží o desítky procent. Novinářům to dnes řekli zástupci firmy.

"Je to investice obrovského rozsahu. Zlepší se ovzduší v Pardubicích i okolí. Je to i vyslovení důvěry majitele, společnosti Agrofert, že má smysl do společnosti investovat," řekl generální ředitel firmy Josef Liška.

Synthesia patří k největším znečišťovatelům v kraji. Podle zástupců firmy je třetí v kraji, ale emisní hodnoty vypouštěné do ovzduší jsou už nyní nižší, než stanoví normy. Loni do ovzduší například chemička vypustila o čtyři procenta oxidu uhličitého méně než rok předtím. Nejvíc škodlivých látek produkují elektrárny v Opatovicích nad Labem a Chvaleticích. Opatovická elektrárna loni emise snížila, chvaletický podnik je naopak zvýšil.

"Komíny vypouštějí oxidy síry, dusíku, polétavý prach. Největší snížení bude u emisí síry, o tři čtvrtiny původního stavu, dusík se sníží o dvě třetiny, poletavé látky o třetinu," řekl ředitel provozního úseku Tomáš Procházka.

Teplárna je zdrojem tepla a elektřiny nejen pro Synthesii, ale i pro asi 120 podniků a firem v průmyslové zóně. Největším odběratelem je firma Explosia, která vyrábí trhaviny a střeliviny. Teplárna se budovala v 50. až 60. letech. Životnost zařízení pomalu končí.

"Budeme mít stabilní zdroj energie na desítky let dopředu," dodal Procházka.

Na investici Synthesia získala evropské a státní dotace ve výši 40 procent. V polovině září 2015 by mělo být zmodernizované zařízení v provozu. Od roku 2016 by mělo splňovat přísnější limity. Bude nadále především zásobovat provozy technologickou párou, zároveň vyrobí dostatek elektřiny pro celý areál. Chemička zaměstnává 1600 lidí. Podnik vlastní holding Agrofert podnikatele Andreje Babiše.

"Částečně to bude financováno z vlastních zdrojů, ale ta investice je takového rozsahu, že bez určitého úvěru se neobejdeme. Nemělo by to však narušovat cash flow firmy," řekl Liška.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí