zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Příbrami by mohlo vzniknout až 12 nových podzemních kontejnerů

05.12.2013
Odpady
V Příbrami by mohlo vzniknout až 12 nových podzemních kontejnerů

V Příbrami by mohlo vzniknout až 12 nových podzemních kontejnerů na odpad. Město chce na jejich vybudování získat dotaci z operačního programu Životní prostředí. Kolik kontejnerů se nakonec vybuduje, bude záležet na výši prostředků, které radnice z EU získá, řekl dnes novinářům starosta Pavel Pikrt (ČSSD).

"Máme vybráno 12 stanovišť a teď čekáme, na kolik míst dostaneme finanční prostředky," uvedl. Na vybudování všech 12 kontejnerů by bylo zapotřebí 20,5 milionu korun, z toho Evropská unie by zaplatila 8,4 milionu Kč.

Podzemní kontejnery by podle Pikrta mohly vzniknout například v lokalitách Východní náměstí, Hrabákova ulice, Jiráskovy sady, náměstí 17. listopadu, Kladenská či Drkolnovská ulice. "Bylo by dobré, kdyby v každé čtvrti byl alespoň jeden podzemní kontejner," uvedl starosta.

V Příbrami zatím funguje podzemní kontejner na náměstí T. G. Masaryka, který vznikl při nedávné rekonstrukci náměstí. Ne všem lidem se ale podobná zařízení líbí. Na náměstí J. A. Alise v Březových Horách se v minulosti proti instalaci podzemního kontejneru postavili místní, kterým vadilo umístění vedle kostela, kde je nyní parčík.

Podzemní kontejnery jsou velkoobjemové šachty pod dlažbou ulice. Navenek vystupují jen vhazovací sloupky, připomínající odpadkové koše. Jsou nenáročné na prostor, odolné proti požárům a brání i zpětnému vybírání odpadu. Vznikají i v dalších městech, například v Praze, Mladé Boleslavi, Chebu, Pardubicích, Olomouci či Havlíčkově Brodě. Jejich vybudování plánují také v Poděbradech, Nymburce nebo Králově Dvoře.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí