zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Energetika, ekologie a konkurenceschopnost

06.12.2013
Energie
Energetika, ekologie a konkurenceschopnost

Energetika byla vždy pýchou naší republiky a v mnoha ohledech to přes nesčetné kritiky platí i dnes. Nicméně prakticky všichni energetici do jednoho bijí na poplach a varují před dalekosáhlými důsledky nekoncepčních opatření; minulých, současných a připravovaných.

Každý však, celkem logicky, vidí problematiku víceméně pouze ze svého úhlu pohledu, často nikoliv nezištného. Nelze se tedy divit, že ať už zazní myšlenka jakákoliv, vždy se najdou její hlasití odpůrci. To ostatně platí o jakémkoliv oboru lidské činnosti, nicméně je třeba si uvědomit, že na energiích jsme závislí všichni a o firmách to platí dvojnásobně.

Neshodneme-li se na kompromisní, ale dlouhodobě stabilní koncepci, ceny energií chaoticky porostou, investoři si najdou pro své peníze jinou zemi, nebo jinou oblast investic, a naše někdejší chlouba se nám začne rozpadat pod rukama.

Projekty v energetice jsou během na delší tratě, nelze je tedy řešit až ve chvílích kolapsu, jako se to často děje například v případě silniční a dálniční sítě. A bez stabilní a konkurenceschopné energetiky nám budou unikat investice i z dalších oborů. Stávající podniky přestanou být konkurenceschopné, příjmy státu poklesnou, spolu s nimi poklesne také schopnost podpořit promyšlené zásadní investice a inflační spirála se roztočí do nepříjemných obrátek.

Problémem energetiky poslední doby je, že se řeší dvě zásadní otázky současně, ale ne koordinovaně.

Snad všichni chceme žít v čistém prostředí, které nebudeme zbytečně ničit, zaplavovat toxickými látkami a ze kterého ubývá fauna i flora.

V zájmu nás všech je však také stabilní energetika, dostupné a konkurenceschopné ceny energií a na nich závislých dalších produktů.

Nemůžeme tedy řešit energetiku bez pečlivého zvážení jejího dopadu na životní prostředí, avšak přes všechny ideály světa si ani nemůžeme dovolit zavádět opatření, která nás hospodářsky ničí. Dáváme tím do rukou trumf zemím, kterým je ekologie lhostejná a které lehce nahradí naše výrobce. A klidně za cenu výrazně horších dopadů na životní prostředí.

Jedinou cestou je tedy věcná diskuse, empatie a vzájemná spolupráce.

Energetici a ekologové evropských zemí, spojte se,
žijeme společně v jedné Evropě, na jedné planetě!


Michael Málek
šéfredaktor
ZDROJ: Energetika

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí