zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Plesná je nejlepší ve sběru starých spotřebičů

06.12.2013
Odpady
Zpětný odběr
Plesná je nejlepší ve sběru starých spotřebičů

Druhý ročník soutěže EZ - Liga Karlovarského kraje zná své vítěze. Nejefektivněji staré elektro třídí obyvatelé Plesné na Chebsku, kde od listopadu roku 2012 do října tohoto roku každý občan odevzdal téměř 4,5 kg vysloužilých spotřebičů. Soutěž je společným projektem Karlovarského kraje a společnosti ASEKOL nazvaným "Rozvoj sběru použitých elektrozařízení".

Soutěž EZ - Liga 2013 hodnotila efektivitu a úspěšnost třídění vyřazených elektrozařízení. Do sledování byly automaticky zařazeny všechny obce, které mají uzavřenou smlouvu s neziskovou organizací ASEKOL zabývající se zpětným odběrem elektroodpadu. Výsledky reflektují výtěžnost starých spotřebičů na obyvatele obce (v kg/osobu).

Letošním vítězem se stala Plesná, kde každý občan vytřídil v průměru skoro 4,5 kg vysloužilých spotřebičů. Na druhém místě se umístil Jáchymov na Karlovarsku (2,7 kg/osobu) a třetí místo obsadily Kraslice na Sokolovsku (2,2 kg/osobu). Tyto obce obdrží finanční odměnu ve výši 15 000, 10 000 a 5 000 Kč dle pořadí.

"V domácnostech se nachází velké množství nepožívaných či nefunkčních spotřebičů. 18,5 milionů kusů je dokonce starších než 8 let. Vyplývá to z průzkumu, který jsme si nechali zpracovat. Některé jistě ještě mohou posloužit, ale většina z nich by měla putovat k recyklaci. Proto je důležité, aby občané věděli, kam mohou ve své obci staré elektro odložit. Nejbližší sběrné místo je možné snadno vyhledat na www.sberne-dvory.cz," říká Hana Ansorgová, manažerka komunikace společnosti ASEKOL.

"Chceme obce motivovat k podpoře rozvoje sběru a recyklace elektroodpadu a zároveň odměnit ty, které jdou celému kraji příkladem," vysvětluje Ing. Václav Jakubík, radní pro životní prostředí a zemědělství Karlovarského kraje.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí