zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Izrael, Jordánsko a Palestina se spojily k záchraně Mrtvého moře

13.12.2013
Voda
Izrael, Jordánsko a Palestina se spojily k záchraně Mrtvého moře

Po 11 letech jednání o možnostech záchrany Mrtvého moře, jehož hladina nezadržitelně klesá, se nyní k jeho záchraně spojily Izrael, Jordánsko a palestinská samospráva. Jejich zástupci podepsali v pondělí v sídle Světové banky ve Washingtonu dohodu o společném gigantickém projektu, který má ochránit Mrtvé moře před vysycháním, v jehož důsledku mu podle odhadů expertů hrozí do roku 2050 zmizení. Zabránit tomu má 180 kilometrů dlouhé potrubí, které bude přivádět do oblasti vodu z Rudého moře.

Mrtvé moře leží 420 metrů pod hladinou světového oceánu a je nejníže položeným odkrytým místem na zemském povrchu. Toto bezodtoké slané jezero patří k největším turistickým atrakcím Izraele a Jordánska. Mimo jiné i kvůli masivnímu odčerpávání vody z řeky Jordán se ale jeho hladina každoročně snižuje bezmála o jeden metr.

V rámci uzavřené dohody, kterou izraelský ministr energetiky a vodních zdrojů Silvan Šalom označil za "historickou", má potrubí vedoucí většinou pod zemí přivádět z Rudého moře vodu nejen pro Mrtvé moře, ale zároveň zlepšit zásobování pitnou vodou v dané oblasti. V projektu, jehož realizace přijde podle agentury DPA až na 400 milionů dolarů (bezmála osm miliard korun), se proto počítá se dvěma odsolovacími stanicemi. Ty mají zajistit, že z plánovaných 200 milionů krychlových metrů vody ročně odčerpávaných z Akabského zálivu bude 80 milionů upraveno na pitnou vodu, která se bude rozdělovat Jordánsku, Izraeli a Palestincům.

Mluví se i o stovkách nových pracovních míst, které má stavební projekt rozpracovaný zhruba na pět let přinést.

Mezi ochránci životního prostředí ale naráží projekt "potrubního kanálu mezi dvěma moři", jak ho označují, na kritiku. Podle nich ve skutečnosti nejde o naplňování Mrtvého moře. "Je to běžný projekt odsolování mořské vody," řekla podle DPA Mira Edelsteinová z organizace Friends of the Earth. Poukázala přitom na možné "nevratné důsledky", pokud by byl solný lák vznikající při výrobě pitné vody sváděn do Mrtvého moře.

Idea propojení Rudého a Mrtvého moře sahá podle DPA do 19. století. O možnosti vybudovat vodní potrubí se intenzivněji diskutuje posledních zhruba 20 let.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí