zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pozemek sousedící s vodním dílem

02.01.2014
Voda
Pozemek sousedící s vodním dílem

Výklad pojmu "pozemek sousedící s vodním dílem" podle § 60 odst. 1 zákona č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých předpisů (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisů.

Obsahový význam spojení "pozemek sousedící s vodním dílem" nelze restriktivně vykládat pouze tak, že se jedná o pozemek, který bezprostředně sousedí s vodním dílem. Podle ustanovení § 60 odst. 1 vodního zákona je povinností vlastníka pozemku sousedícího s vodním dílem za stanovených podmínek umožnit vstup na tento pozemek těm, kteří zajišťují provoz nebo provádějí údržbu tohoto vodního díla.

Stejnou povinnost mají rovněž subjekty s právem hospodaření k těmto pozemkům a jejich uživatelé v rámci smlouvy o užívání takového pozemku podle ustanovení § 126 odst. 1 vodního zákona.

Sousedství je tedy nutno chápat jako vztah prostorové blízkosti a nelze ho omezovat na bezprostřední sousedství, což je sousedství na základě společné hranice. Sousedící jsou ty pozemky prostorově blízké vodnímu dílu, jejichž použití ke vstupu je nezbytné pro zajištění provozu nebo údržby vodního díla. Výkon oprávnění vstupu na "sousedící pozemek" je však limitován účelem vstupu a je umožněn pouze v nezbytném rozsahu.

Mgr. Veronika Vytejčková,
Zdroj: Verlag Dashöfer

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí