zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

SENTIMENT NEBO JEN LENOST? ČESKÉ DOMÁCNOSTI POD ZÁPLAVOU STARÝCH SPOTŘEBIČŮ

02.01.2014
Odpady
Zpětný odběr
SENTIMENT NEBO JEN LENOST? ČESKÉ DOMÁCNOSTI POD ZÁPLAVOU STARÝCH SPOTŘEBIČŮ

Objem elektroodpadu o Vánocích vzrostl až o 2 000 tun

Průzkum provedený neziskovou organizací ASEKOL ukázal, že převážná většina Čechů stále odkládá recyklaci již nepoužívaných spotřebičů. Jde o desítky milionů přístrojů, které zůstávají v domácnostech. Každoročně lidé přitom nakoupí desítky tisíc tun nových elektrospotřebičů a až 18 000 těch starých odevzdají k recyklaci společnosti ASEKOL. V období vánočních svátků se tradičně nejvíce zvyšuje objem vysloužilých spotřebičů, které by v následujícím roce měly lidé vytřídit.

O Vánocích jsou staré přístroje nahrazovány novými, které lidé našli pod stromečkem. Vánoční svátky tak s sebou nesou zvýšenou produkci elektroodpadu, který bohužel končí často na půdách či ve sklepích. "Množství nepoužívaných elektrospotřebičů v domácnostech každoročně vzrůstá, přičemž největší nárůst očekáváme zpravidla od prosince do února, k recyklaci se část z nich dostává s vlnou domácích jarních úklidů. Množství elektroodpadu, jež po Vánocích vybere, představuje až 11 % ročního sběru našeho kolektivního systému," uvádí Hana Ansorgová, manažerka komunikace neziskové organizace ASEKOL, jež se zpětným odběrem zabývá.

Z průzkumu společnosti ASEKOL vyplývá, že 64 % Čechů nerado vyhazuje předměty, na něž jsou zvyklí a s nimiž mají spojené určité vzpomínky či zážitky. Týká se to především analogových fotoaparátů či rozhlasových přijímačů, jež lidem za dobu používání přirostly k srdci. Citové pouto si k takovýmto výrobkům vytvoří až 55 % vlastníků.

Průzkum dále ukázal, že v domácnostech se nachází celkem až 63 milionů kusů starého a nepoužívaného elektra. "Jedná se zejména o přístroje vyrobené před rokem 2005. Například CRT televizorů či počítačových monitorů se zatím k recyklaci vybralo pouze 55 %. Převážná většina těchto zařízení již není domácnostmi využívaná, a tudíž většinou leží ladem," říká Ansorgová.

Je důležité, aby se třídění starých spotřebičů stalo přirozenou součástí našeho života. Recyklací lze dosáhnout opětovného využití až 80 % materiálů všech spotřebičů. Kde se nejsnáze zbavit vysloužilých přístrojů mohou lidé zjistit na stránkách www.sberne-dvory.cz nebo www.cervenekontejnery.cz.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí