zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Změna dopravy ve městech zlepšuje kvalitu života

05.01.2014
Doprava
Urbánní ekologie
Zdraví
Změna dopravy ve městech zlepšuje kvalitu života

Systém dopravy v řadě evropských měst se postupně proměňuje, což má pozitivní vliv na stav životního prostředí. Stoupá kvalita a využívání městské hromadné dopravy, rozvíjí se infrastruktura a roste popularita cyklistické dopravy. Současně zvolna klesá využívání osobního automobilu, doposud drtivě převažujícího dopravního prostředku ve městech. I přes tento pozitivní vývoj však doprava nadále zůstává významným zdrojem emisí skleníkových plynů, znečišťujících látek a nadměrného hluku, konstatuje zpráva TERM 2013 vydaná Evropskou agenturou pro životní prostředí (EEA).

TERM 2013 (Traffic Environment Reporting Mechanism) nabízí komplexní analýzu vlivů dopravy na životní prostředí v EU. V současné době žije ve městech okolo tří čtvrtin všech Evropanů, kteří jsou vystaveni zdravotním rizikům plynoucích ze znečištěného ovzduší a hluku, jejichž zdrojem je zejména silniční doprava. Zdravotní stav populace nepříznivě ovlivňují i dlouhé časy strávené každodenní dopravou v důsledku dopravních kongescí a stres s tím spojený.

Zpráva uvádí, že k dosažení změn v dopravě je klíčové přesvědčit obyvatele měst, aby změnili své dopravní návyky, a to prostřednictvím lepší nabídky veřejné a cyklistické dopravy při současných restrikcích individuální dopravy, například formou zelených zón či zpoplatněného vjezdu do center měst.

Zdroj: www.cenia.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí