zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Koaliční smlouva: strany se shodly na masivní podpoře zateplování veřejných i soukromých budov

09.01.2014
Ekologické stavění, bydlení
Vytápění, zateplení
Koaliční smlouva: strany se shodly na masivní podpoře zateplování veřejných i soukromých budov

Pravděpodobné budoucí vládní strany dnes podepsaly koaliční smlouvu, kde se zavazují podporovat snižování energetické náročnostiveřejných i soukromých budov. Snižování energetické náročnosti je podle smlouvy také důležité pro českou energetiku.

Šance pro budovy vítá, že si nová vládní koalice uvědomuje značný význam, který mají renovace budov pro českou ekonomiku, zaměstnanost lidí i energetickou budoucnost státu.

Nicméně o tom, zda vláda skutečně zajistí energeticky úspornému stavebnictví dlouhodobě stabilní a podpůrné prostředí, rozhodnou až konkrétní kroky, které se zatím v koaliční smlouvě nedočteme.

Dlouhodobý program se stabilními podmínkami podporující energeticky úsporné renovace budov bude fungovat jen pokud vláda splní zejména dvě podmínky:zajistí dofinancování Nové zelené úsporám ze státního rozpočtu i v případě výpadku příjmů z emisních povolenek, který se dá v letech 2014 a 2015 kvůli derogacím očekávat,a vyčlení dostatek prostředků na energeticky úsporné renovace veřejných budov a bytových domů z evropských fondů.

Dále potenciál snižování spotřeby energie v budovách se musí promítnout do scénářů Státní energetické koncepce, která se dosud tváří, že spotřeba v budovách ani jinde klesat nemůže.

Petr Holub, ředitel Šance pro budovy, aliance asociací podporující energeticky úsporné stavebnictví, řekl: "Je pozitivní, že koaliční smlouva obsahuje masivní podporu snižování energetické náročnosti veřejných i soukromých budov. Zda bude v České republice ale skutečně fungovat dlouhodobý stabilní program podporující energeticky úsporné renovace, se ukáže až na konkrétních krocích vlády. Ta musí vyčlenit dostatek prostředků z evropských fondů a zajistit financování Nové zelené úsporám i v případě výpadků příjmů z prodeje emisních povolenek. Stavebnictví je v krizi a vláda mu takovou pozornost věnovat prostě musí."

Kontakt:
Mgr. Jana Kubáňová, koordinátorka komunikace, tel.: 774 422 910, email:jana.kubanova@sanceprobudovy.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí