zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Králíky založily sociální podnik na třídění odpadů

12.01.2014
Odpady
Králíky založily sociální podnik na třídění odpadů

Od prosince funguje v Králíkách sociální podnik na třídění odpadů, který založila radnice spolu s městskou společností Služby města Králíky. Zaměstnává čtyři pracovníky, kteří předtím byli v evidenci úřadu práce. Mzdy jim zatím město platí z dotace ministerstva práce a sociálních věcí, v budoucnu by ale veřejná obchodní společnost nazvaná EKO Králíky měla být ekonomicky soběstačná, řekla ČTK starostka Jana Ponocná.

"V rámci třídění získáváme roztříděný odpad a některý lze zobchodovat. Až budeme mít novou linku, jsme schopni udělat nějaké tržby," uvedla Ponocná. Díky recyklaci části odpadu se zároveň sníží náklady na jeho svoz a skládkování. Město chce na pořízení nové třídící linky také získat dotaci. Zatím podnik používá pronajaté starší zařízení.

V pohraniční oblasti Králicka je dlouhodobě vysoká nezaměstnanost, trpí jí hlavně lidé s nízkou kvalifikací. Podíl nezaměstnaných ve městě na konci listopadu činil 7,4 procenta, v evidenci úřadu práce bylo 229 lidí.

Sociální podniky jsou v Pardubickém kraji stále výjimečné. Tyto podnikatelské aktivity by měly prospívat společnosti a životnímu prostředí, vytvářet pracovní příležitosti zvláště pro handicapované nebo osoby se společenským znevýhodněním a zisk z větší části použit pro svůj další rozvoj. Podle serveru www.ceske-socialni-podnikani.cz jich kromě Králík existuje sedm, většinou podporují zaměstnanost zdravotně postižených lidi.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí